Yazı Detayı
15 Aralık 2016 - Perşembe 14:41 Bu yazı 3954 kez okundu
 
NECDET KURT’UN " EL VURUP YAREMİ İNCİTME TABİP ZİLELİ AŞIK SADIK DOĞANAY" I ÜSTÜNE
Mehmet Yardımcı
mail@mail.com
 
 

Görüntünün olası içeriği: yazı

 

Bazı kitaplar vardır, şanslı doğarlar edebiyat dünyasına. Dünyaya şanslı doğan kişiler gibidir onlar. Bu kitapların şansları ilk olmaları, bilinmeyenleri su yüzüne çıkarmaları, uzun yıllara dayalı emek ürünü olmaları vb. hususların yanında bir de Usta bir telkâri sanatkârının el emeği göz nuru gümüş işlemeli bir sanat eseri gibi ehil elden çıkmış olmalarıdır.

İnceden inceye işlenen, kendisini dizinin dibinde dinleyen, mahalli ve doğal ortamında kasete alınan türkülerini sayısız defa dinleyip büyük maharetiyle notaya alan, yıllar önce öğrencim olmuş dostum Necdet Kurt’un, edebiyat dünyasına kazandırdığı Âşık Sadık Doğanay için hazırladığı ilk kitabı “El Vurup Yâremi İncitme Tabip Zileli Âşık Sadık Doğanay” izlediğim ve gördüğüm kadarıyla büyük taktir toplayıp kısa sürede tükenen ender kitaplar arasında yerini almıştır.

Bir süredir masamda duran, sanki inciteceğim hissiyle dokunmaya çekindiğim, oysa yıllardır araştırma, derleme aşamasını yakından izlediğim, hem yakından tanıdığım Âşık Sadık Doğanay’dan söz etmek, hem de kitabın önemini vurgulamak istiyorum.

Türküleri dilden dile söylenmekle birlikte hakkında fazla bir şey bilinmeyen Âşık Sadık Doğanay’ı, ismen az kişi bilir. Ama, “Yandı ha yandı” derseniz hemen “Bir güzelin hasretinden ahından/ Tutuştu her yanım yandı ha yandı”, diye, ya da “El vurup yâremi incitme tabip” derseniz, hemen “Vay dünya dünya” kavuştak bölümünü seslendiriverirler. Bu da türkünün şansı, âşığın şanssızlığıdır. Âşık Veysel gibi görme özürlü olan Sadık Doğanay, Veysel’in yakaladığı şansı yakalayabilse idi türkülerinden önce adı ön plana çıkar, kim bilir TRT repertuarında nice türküleri yer alırdı.

Elbette kitabın halk müziğine kazandırdıkları tartışılamaz bile. Sadık Doğanay’ın, bir çok türküsü TRT repertuarına girmiş olup radyo ve televizyonlarda sık sık çeşitli icracılar tarafından seslendirilmektedir. Bu kitapta yer alan ve Necdet Kurt tarafından notaya alınan bazı türküler de mutlaka TRT repertuarında yerini almalıdır.

Kitabın bizce önemli yanı, Zile halk kültürüne kazandırdıklarının ötesinde, Türk halk edebiyatına katkılarıdır. Bu önemli katkı kitabın 18-20. Sayfalarında “Âşıklıkta ZileliKemterî Kolu” başlığı altında dile getirilmiştir.

Âşık kolları üzerine Edebiyatımızda ilk kez Eflatun Cem Güney tarafından başlatılan, daha sonra ilk baskısını 1998 de yaptığımız ve bugün 10. Baskıya ulaşan Başlangıcından Günümüze Türk Halk Şiiri adlı kitabımızda “Âşık Kolları” adıyla geniş biçimde yer verip tasnif ettiğimiz âşık kollarından, Emrah Kolu, Ruhsatî Kolu, Dertli Kolu, Sümmanî Kolu, Derviş Muhammed Kolu, Huzurî Kolu, Şenlik Kolu, Zileli Talibî Kolu gibi Âşık Kollarına Zileli Kemterî Kolu’nu ekleyerek büyük bir katkı koymuştur.

Kitabın taktire şayan bir yönü de Sadık Doğanay’ın okuduğu bazı türkülerin Ali Ekber Çiçek tarafından hem mahlas kullanmayıp hem de bazı sözcüklerin değiştiridiğinin tespit edilerek düzeltilme talebidir.

Necdet Kurt’un eline, diline, yüreğine sağlık diyor, Âşık Sadık Doğanay’ı rahmetle anıyor, Zile’ye bir heykelinin yapılmasını, üç yılda bir düzenlenmesi gelenek haline dönüşen Tarihi ve Kültürüyle Zile Sempozyumunun IV.sü, 2017’de gerçekleşirse, bir salona Sadık Doğanay Salonu adını verip, bir seksiyonun Sadık Doğanay’a ayrılmasını talep ediyorum.

 
 
Etiketler: NECDET, KURT’UN, ", EL, VURUP, YAREMİ, İNCİTME, TABİP, ZİLELİ, AŞIK, SADIK, DOĞANAY", , I, ÜSTÜNE,
Yorumlar
Haber Yazılımı