Yazı Detayı
20 Nisan 2020 - Pazartesi 18:14 Bu yazı 296 kez okundu
 
GÜLTEKİN SEREZLİ’ nin ADINA, ÖZGÜN KİŞİLİĞİNE, ANISINA SAYGIYLA..
Mehmet Ali Erdin
 
 

GÜLTEKİN SEREZLİ’NİN

ADINA, ÖZGÜN KİŞİLİĞİNE,

ANISINA SAYGIYLA..

 

-Mehmet Ali Erdin-

Ankara, 19.4.2020

 

Bir atasözüdür; “Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür..” [İnsan hafızasının eksikliği unutkanlığıdır" ve "Unutkanlık insan halidir"] Denmiş, hep söylenir olmuş.. Oysa, kişiyi benzerinden üstün gösteren nitelik yani “meziyet” kişinin yaşamında ön kanaat oluşturmuşsa, -unutturmamak meziyet sahibi kişilikler için mümkündür..- diyebiliyoruz.. Çünkü, görüyoruz, tanık oluyor, yaşıyoruz....

Her hali, her tavrı-tarzı, iş hayatı, sosyal yaşamı (eskilerin deyimi ile:) hal-i tabiisi (doğal hali) hep güven vermiş, saygın kişilik örgüsü ile sevilmiş  bir Gültekin Serezli’miz vardı.. “Vardı” demekle şimdi yok oluşuna çağrışım yaptırmıyorum; şimdi, gönüllerimizde, belleğimizde yaşıyor..

**

Her şeyin yokluğuna alışmak, yerini doldurmak mümkün olabilir, ancak; en büyük yokluk insan yokluğudur..  İyi duygular içinde yokluğu fark edilen insan manen hayırla yâd ediliyorsa kendisi için iki cihanda, yakınları, tanımak fırsatına sahip olanlar, dost olma şansına erişenler için de yaşadıkları sürece mutluluk kaynağıdır..

**

Buraya kadar yaptığımız girizgâhda iyi insan- iyi vatandaş-iyi dost olabilmenin kısa tanımını yaptık ki;    1935 doğumlu Gültekin Serezli Beyefendi böyle bir şahsiyet bütünlüğünün örnekliği içinde 19 Nisan 2019 Cuma günü hakka yürümüştü.. Bu dar-ü dünyadan ayrılışının birinci yıldönümünde hakka hakkaniyete sığınarak O’nu yüce Allah’dan rahmetlerini bol ihsan buyurmasını dileyerek anıyoruz..

Özgün-örnek ticaret hayatını sürdürürken Zile’de yapılan sosyal faaliyetlere, kolektif ticari teşebbüslere olumlu yaklaşımlarının yanı sıra edebiyat ve şiirle de ilgilenmiş, etik yaşam felsefesinin geleneksel kuralları içerikli şiirler yazmıştı..  Bir şiirinde insan iradesinin gücünü olumlu kullanabilmeyi hatırlatmak istemişti:

 

                                               AKLA KARA

 

Akla karayı seçmek demek

Akla karayı seçmek…

Ak derim, Kara dersin.

Arada yok

Başka renk.

 

Zordur dostum zor

Anlatana dek

Akla karayı seçmek.

 -Gültekin Serezli-

 

Ünlü şairlerimizden Özdemir Asaf’ı (aslı adı: Halit Özdemir Arun 1923- 1981) az dizeli şiirleri ile biliriz.. Az sözlerle oluşturduğu az dizeli şiirleri açıklanma gereksinimi duyulduğunda birkaç sayfa ile mümkün olabilir.. Hemen hemen bütün şiirleri; düşündüren, oturmuş felsefe ve ideallere bile yeni ışık tutan güçte şiirlerdir.

Gültekin Serezli ağabeyim de şiirlerini bu üslupla yazıyordu.. Oysa, O’nun eğitim yıllarındaki şiir anlayış biçemi böyle kolay anlaşılır, tekniği de serbest-özgür değil, aruz, hece vezin kalıplarının hüküm sürdüğü yıllardı.. Yaşdaşları (akranları) içinde bu serbestliği yakalayana rastlamak zordu; Gültekin Serezli beyefendi tercihini yapmış bu kuralcılığı aşmıştı..

 

 

**

Zile’ye atanan her memur, uzman, yönetici; Zile’den ayrılmış, aradan geçen uzun yıllara rağmen onu unutmamış, O da onları unutmamıştı. Arada karşılıklı sağlanan arkadaşlık-dostluk özletmeyi, özlenmeyi korumakla onur artırıyordu.. Zile sözünün geçtiği her yerde mutlaka selam, sevgi, saygı iletmemizi rica edenler çok oluyordu.. 

Böylesi güzel insanı hep özlüyoruz, anıyoruz..

**

İyi yaşantı sürdürmek, iyiliklerle kişiliğini isbat-ı vücud eylemek ve her zaman saygıyla anılacak izler bırakıp gitmek her kula kısmet olmaz.. Dualarımız Tekin ağabeyimle.. O’nu unutmamak sevgiye saygıya ibadettir.. Ruhu şâd, mekânı cennet olsun..

**

İş Bankası’nda çok sevdiğim Genel Müdür Yardımcım Rahmetli Vedat Varol Beyin  bir rübaisi ile Gültekin Serezli ağabeyimin manevî huzurunda eğiliyorum.. Ailesi efradına, akraba, eş-dost ve o’nu tanımak şansına sahip olanlara, dualarıma iştirak edenlere sıhhat-mutluluk içinde uzun ömürler diliyorum.

 

Yıllar ne çabuk geçti durulduk birden.

Bir koşmacadır bitti yorulduk birden.

Uçmaktı çocuklukta hayal ettiğimiz.

Devrildi kanat sanki vurulduk birden.

                                            -Vedat Varol-

 

 
Etiketler: GÜLTEKİN, SEREZLİ’, nin, , ADINA,, ÖZGÜN, KİŞİLİĞİNE,, , ANISINA, SAYGIYLA..,
Yorumlar
Haber Yazılımı