Yazı Detayı
03 Mart 2010 - Çarşamba 16:15 Bu yazı 5041 kez okundu
 
MAMUŞA
Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yardımcı
mail@mail.com
 
 

Hemşehrimiz sayın Metin İVAK’ın Platformda Kosova ile ilgili yazısını okuyunca, üç yıl önce Platformda yazdığım, defalarca çeşitli nedenlerle dile getirdiğim Prizren’in  Mamuşa  yöresinde yaşayan  hemşehrilerimiz konusunu tekrar gündeme getirme gereğini duydum.

            Üç yıl önce  KIBATEK  (Kıbrıs, Balkanlar, Avrasya Türk edebiyatları Kurumu)’nun Kosova’da yaptığı bir etkinliğe davetli gitmiştim.  Piriştine ve Pirizren’de  birer konferans verip  Mamuşa Belediye Başkanı sayın Bütüç’e  Türkçeyi en iyi biçimde kullanmaları, yaşatmaları, Türkçe bir dergi yayımlamaları nedeniyle  verilen plaket törenine katılmıştım.

            Törenden sonra şehri gezdiren sayın Bütüç’le dolaşırken karşıda kocaman bir TOKAT levhası gördüm.  Bütüç’e sizde TOKAT sözünün özel bir anlamı mı var. Bu levha nedir?  dediğimde. “Hocam Mamuşa halkı Tokat yöresi ve Avanos’tan getirilen Türk halklarınca kurulmuştur. Bizler Tokat yöresi insanlarıyız.”  deyince çok şaşırdım.  Sohbet koyulaşıp da söz Zile’ye kadar  odaklaşınca Belediye başkanı beni ve öğretmen emeklisi olan eşimi evine davet etti.  Diğer konuklardan ayrılıp öğle yemeğini evinde yemeğe gittik. Habersiz eve gittiğimizde gördüğümüz manzara bizi çok şaşırttı.

            Sanki  30 yıl önce Zile’de anamın evine girmiş gibi oldum.  Odada pencere önünde  ve yan duvarda üzerinde uzun  halı serili bir sedir (makat), halı kaplı kamış yastıklar yan yana dizili,  kamış yastıkların birleştiği köşede de iki tavus kuşunun ağız ağza verdiği motif işlenmiş kırlent yastık.  Dahası pencerede tül perde yerine elle örülmüş tentene dediğimiz perde gerili. Tentene üzerindeki motif de bizim Zile’de yaygın kullanılan serpilmiş gül motifi.  Başkanın eşinin başında da kenarı oyalı tülbent.

            Biraz sonra yere serilen dastar, üzerine konulan yer sofrası ve sofra etrafına bırakılan minderlerle dizlere konulan peşkirler  şaşkınlığımızı bir kat daha arttırmıştı. Avrupa’nın ortasında yer sofrasında yemek yiyecektik. Yemeğe de kuru fasulye, bulgur plavı, turşu ve ayran gelince iyiden iyiye Zile’de hissetmiştik kendimizi.

            Sohbet sırasına sayın Mehmet Bütüç’ün eşine  Bu kırlenti nereden aldınız? Bu motif bizim memlekette Zile’de çok yaygındır dediğimde “Ninemin sandığında idi. Bu motifleri hepimiz işliyoruz. Annemizde öğrendik. “ deyişi gelenek ve göreneklerimizin aynen yaşatıldığına tanık etmişti bizleri.

            Belediye Başkanımız Sayın Lütfi Vidinel, uygun görürlerse Mamuşa Belediye Başkanı Sayın Mehmet Bütüç’ü  Tarihi ve Kültürü İle Zile Sempozyumu’na devet edelim  ve MAMUŞA –ZİLE  kültür köprüsü kurulsun derim. Saygılarımla.  

  

Yrd. Doç. Dr.Mehmet YARDIMCI

02.03.2010

 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı