Yazı Detayı
11 Ocak 2010 - Pazartesi 00:00 Bu yazı 11261 kez okundu
 
ZÜLFÜYARE DOKUNUNCA
Ayşegül Sarısoy Aran
mail@mail.com
 
 

Zile’de kısa bir çalışmamız oldu. Değerli hemşerilerimize bu çalışmanın bir belgesel değil tanıtım bandı olduğunu belirmek isterim. İnşaallah Zile ile ilgili bir belgesel  de hazırlarız.
Ocak ayının ilk haftası Ankara’da idim. TRT Genel Müdürlüğü’nde üst düzey yöneticilik yapan bir hemşerimiz ile tanıştım. Sayın Tuncay Yürekli. Fevzi Çakmak Ortaokulu ve Zile Lisesi’nde,  üniversiteyi ise Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde okumuş. Ben kendisini Fevzi Çakmak’tan hatırlıyorum. Tuncay Bey bir çok tanınmış firma da üst düzey yöneticilik yapmış, şimdi de TRT Genel  Müdürlüğü’nde üst düzey yönetici. Böyle makamlarda bir hemşerimizi gördüğüm için, gurur duydum. Eminim Sizler de gurur duyarsınız. Sizlere selamını getirdim. Ne güzel bir durum İstanbul Televizyonu’nda Şakir Bey, Ankara ‘da ise Tuncay Bey, söz sahibi konumundalar.
Tuncay Bey’de bizim sıkıntısını çektiğimiz, dertlendiğimiz konularda hemfikir. Önümüzdeki ay Zile’ye gelecek. Türkiye Bürokrasisine hakim bir arkadaşımız, bir çok kurum da  Zile’nin faydasına olacak işlere imza atacağına inanıyorum.  Proje oluşturmamızın önemi kadar, bu projelerin muhatap bulması da çok önemli.
 Sayın Lütfi Vidinel’i bekleyen bir dizi sorun var, ekibinin bu sorunların çözümüne ilişkin çalışma önerilerini merak ediyoruz.                      
Zile’nin köyleri ile birlikte kalkınması gerekir.Zile’nin eski evlerine köylerden gelip yerleşen  hemşerilerimiz, büyükbaş hayvanları da barındırıyor. Başkan , Turhal yolu üzerine ahırlar yaptırıp bu sorunu çözmeyi planlıyor      
       Zile’de  aynalı çarık yapan bir usta var,nefes darlığı çekiyor ve evinin altında 1 metrekarelik yerde bu işi yapmaya çalışıyor. Geleneksel bir el sanatını desteklemek için bu ustaya yer ve de yanına bir çırak verilmesi gerekir.
Hüseyin Gazi Tepesi’ni herkes bilir.Burayı  ayyaşlar mekan tutmuşlar, ağacın altı mangal  ateş yakılıyor, Ağacın yarısı zaten gitmiş.
Zile için en önemli unsur olması gereken Maşathöyük.Önceden iletişim kurduğumuz halde çekim için gidemedik, çünkü yolları çamur, etrafı çöplükmüş.
    Zile’de en güzel yerlerden biri  uzun çarşı idi. Manifatutacılar, kalaycılar, bakırcılar ve bir çok esnaf mekanlarını güzelleştirmiş. Tertemiz.
Amasya Caddesine ikinci gidişimizde yağmur sonrası idi, caddeye döşenen taşların tozu yağmurla gitmiş, çok güzel gözüküyordu.
Kale’nin etrafı temizlenmiş, dükkanlar evler restorasyon edilmeyi bekliyor.
ÖzKaleli’nin pekmez işletmesi de hijyenik, modern ve gelişmiş cihazlar ile üretim yapılıyor. Üretim öncesi ve sonrası sağlık ve kalite açısından labratuvarlar kurmuşlar. Ürünleri gönül rahatlığı ile tüketebiliriz.
Zile’de dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da, bakkallarda satılan ürünlerin( köme, tarana vb.) sıhhi şartlarda muhafaza edilmediği..Öyle bakkal önlerinde ve de raflarda, soğutma olmadan o ürünler tazeliğini koruyamıyor, nitekim bir bakkaldan tarana aldık, içten küflenmeye başlamıştı, iade ettik.
Zile’de esnafın kullandığı tabelalara da bir düzen getirilmesi gerekir. Gaziantep Belediyesi bu işi çok güzel çözmüş. Herkesin dükkan kapısının üstünde standart  bir levha da dükkan adı yazıyor. Bir dükkanın adı da Altın Çekiç’ti.Zile’deki Altın Çekiç’i hatırlar mısınız?
Türkiye’nin neresine giderseniz gidin, şehirler  sanayi yönünden gelişmemiş ise,  turizme bel bağlamış durumdalar, ne yazık ki tarım insanların umurun da bile değil veya o duruma gelmiş.
Oysa  turizmin oluşması, gelişmesi hedef ise, turizmin yanında tarımın da düşünülmesi, planlanması gerekir. Turizm,savaş ve ekonomik, sosyal, ve siyasi krizlerden en çok etkilenen  sektördür
Halk bakış açısını değiştirmeli. Turizme yönünü çevirmek sadece turizm okulu öğrencilerini, tüketici olarak görmek ile olmaz. Zileli, Zile dışında yaşadığı rahatlığı Zile’de yaşayamadığı sürece, Zile ve Zile’de turizm gelişemez.  Halkımız Zile dışında nasıl yaşıyorsa Zile içinde de öyle yaşamalı.  Zileli turizme yatırım yapmalı. Eksik yönlerimizi tamamlamak için herşeyi  Belediye den beklemeyelim. Halkın da değişen ve gelişen Zile için mücadele etmesi gerekir. Başka çare yok.

                                                                                             

 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı