Yazı Detayı
03 Ocak 2010 - Pazar 00:00 Bu yazı 4619 kez okundu
 
ZİLE SPORUNUN İSİMSİZ KAHRAMANLARINDAN
Bekir Altındal
mail@mail.com
 
 
Zilemiz, memleketimiz için yeni umutlara, güzelliklere yelken açmak adına  yeni yılınızı kutluyorum.

            Yeni yılın ilk günü zileplatformunda, Zilelilerin yeni yılını kutlayan bir mesaj okudum. Yeni yılın ilk müjdesi, güzelliği bu idi benim için…

            Yazımızın başlığındaki efsane ismi yaşı kırkın üzerinde olanlar, özellikle Altmışlı yıllarda Zile Ortaokul ve Lisesi’nde okuyanlar ile yine bu yılların Efsane takımı Zile Gençlik’i seyredenler çok iyi hatırlayacaktır.

            İşte iki satırlık yeni yıl mesajı yazan Faruk Sanatçı Hocam, Zile’ye gelmiş geçmiş en büyük beden eğitimi hocalarımızın başında gelir.

            Şimdi o yılları yaşayanlar, o yıllarda öğrenci olanlar siz tanırsınız. Tanımayan genç nesil ise  o yıllarda Zile Ortaokulu’nda ve Lisesi’nde öğrenci olan babalarına annelerine sorsunlar.

            Zile’de futbol, basketbol, voleybol,  19 Mayıs etkinlikleri ilgiyle izlendiyse 1960’lı yıllarda Faruk Sanatçı, İlyas Tekkökoğlu, Mehmet Karakalkan, ve  isimlerini sayamadığım Hocalarımız sayesindedir.

            Faruk Sanatçı Hocamız 1964 yılında Zile’ye Beden Eğitimi  Öğretmeni olarak atanmış 1969 yılında Zile’den ayrılmıştır. Zile’den Bakırcılardan evlidir. 1992 yılında Emekli olmuş ve İzmir’e yerleşmiştir. Böyle yazdığıma bakmayın, ben de İzmir’de olduğunu bugün ancak öğrenebildim. Zira yıllardır nerede olduğunu öğrenmek, konuşmak istediğim bir hocamdı. Aynen Hüseyin Ulus Hocam gibi Zile’ye emek veren bir Zile dostuydu.

            Şöyle bir hafızalarınızı yoklayın, hatıralarınızı tazeleyin. Kendinizi 1960’lı yılların, Çekerek Caddesi’ndeki köprüyü geçince soldaki benzinliklerin karşısındaki top sahasına ışınlayın. O toprak sahada  şimdi idol diyorlar ya işte o günlerde de bizim idolümüz  olan Zile Gençliğin efsane isimlerini seyretmenin keyfi başkaydı. Kaptan Niyazi, 5 numara ile defansın bel kemiği Faruk Sanatçı Hocam, Recepler, Mürseller, Nurettinler, Kedili Memetler, Ali Osmanlar, Muhitinler, Pekosbil Cahitler,  anda ismini hatırlamayadığım diğer futbolcular…  

            Faruk Sanatçı Hocam Futbol yanında voleybol ve basket dallarında Zile7ye hizmetinin yanında Tokat’ta da görev yapmıştır aynı branşlarda.

            19 mayıs bayramlarının kasa minder hareketleri, ateş çemberinden atlamalar O’nunla zirve yapmıştır Zile’de. 

            Başta İlyas Hocam olmak üzere Zile’de sporun çilesine gönül verenlerle birlikte Zile Gençliğin o toprak sahası için, Zileli gençlerin spor geleceği için mücadele   edenlerin ön saflarında yer almıştır. Faruk Sanatçı Hocam.

            Bu sabah evde bilgisayar başında çalışırken telefonum çaldı. İzmir’den Faruk Hocam arıyordu. Yarım saatten fazla bir görüşmemiz oldu. 1992 yılında emekli olan Sevgili Hocam çocuklara, insanlara, memleketine hizmette spordan kopmamış. 5-8 yaş arası çocuklara gönüllü temel spor eğitimi vermenin yanında  yaşlısı genci, kadını erkeği 4.500 kişiye  sağlıkla sporu birleştiren toplu jimnastik gibi programlara imza atıyor.

            Ey Zile ve Zileli,  kendi öz evlatların yanında, Faruk Sanatçı gibi Zile’de sporunun çilesine, Hüseyin Ulus gibi Zile kültürünün sevdasına gönül vermiş fahri hemşerilerin, damatların olduğu için gurur duy! 

            Bu vesile ile diyorum ki; yıllardır Zile arşivlerinde çalışan biri olarak,  isimlerine arşivlerin tozlu sayfalarında rastladığım, pek çoğunun öğrencisi olduğum  Sevgili Faruk Sanatçı’nın şahsında hayatının bir kesitinde Zile’de görev yapmış, görevinin yanında Zile kültürüne, sporuna emek vermiş öğretmenlerimizden aramızdan ayrılanlara Allah’tan rahmet, yaşayanlara uzun ve sağlıklı ömürler diliyor, saygılarımı sunuyorum.

 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı