Yazı Detayı
20 Kasım 2009 - Cuma 00:00 Bu yazı 9289 kez okundu
 
ZİLE'M YALNIZ DEĞİLSİN! ORTAK AKIL TOPLANTISI YAP
Ahmet Sakın
mail@mail.com
 
 

 Bugünlerde Zile’den “bende varım” sesleri yükselmeye başladı.

Zile neden kalkınma hamlesi noktasında bulunmuyor. Bu soru tekrar gündeme geldi, birbirimize sorar olduk. Bunu en yakınımızda olan il merkezi Tokat’ta bile aramanın bir  faydası olmayacağını anladık. Bunun sihirli kiliti Zile halkında Zile’yi yönetenlerde, Zile’liyim diyenlerde, Zile de ticaret yapanlar da ayrıca “Zile’de bir şey olmaz” diyenlerin “olmaz” sözünden sonra ağzını yumrukta tıkamak güzel bir cevap olacaktır.

Peki ilaç ne: Zile’de küçük sermaye, Türkiye’nin devasa sermayelerin altında ezilmektedir. Devlet desteğinden kaç işyeri teşvik almıştır. 100 mü?, 50 mi? Şyoksa bir elin parmakları kadar mı? Yoksa oda mı yok, öyleyse iki yol var.

Ortaklık kültürü gelişecek ya da vatanına milletine bağlı olan Zile’ye Devlet desteği gelecek “Zile tanışıyor biz bakıyoruz”u lûkatımızdan silmeliyiz. Hikaye bu ya, Çin seddini gezen seyyah setin ortasından geçen yola çıkmak isteyen iki ayağı olmayan birini görür, yardım etmek için kucakladığın da ayaksız kişi;

            -Beni bırak kendim çıkmak isterim der. Türkçe konuştuğunu duyan seyyah

            - Aaa sen Türksün, bende Türküm der devamla ayakları olmayana     

            - Sen nerelisin

            -Ben mi Zileliyim

            Peki ne işin var buralar da

-         Valla biz Zile’liler Dünyaya iş için dağıldık, ben de Çin’e geldim der,

Bu hikaye Zile’de iş olmadığını en güzel şekilde anlatmaktadır. Kısa ve öz olarak Belediye, Ticaret ve Sanayı Odası sivil toplum kuruluşlarımız dernekler, yüksek okul, beraber hareketle kısaca kentsel koalisyon oluşumu ile gıda odaklı yüksek hacimli üretim potansiyeli yaratmalıyız, pekmez, peynir, köme, salça başta olmak üzere gıda ticaret merkezi olarak Zilenin yıldızı parlamalıdır. Kaynak ise açıklandığı gibi yeni teşfik paketi ile bölgesel gelişmişlik farklılığını azaltmaktır.

Biliyorsunuz ki yeni teşfik uygulamasın da kazançlara uygulanacak kurumlar vergisi oranları ile yeni yatırımlar da çalışacak işçilerin ücretleri üzerinden hesaplanacak sosyal pirimleri, iş veren hissesinin tamamının kaç yıl hazine tarafından karşılanacağı Tokat için % 4 den 5 yıldır. Ayrıca kredi faizleri 3 puanlık kısmı hazine tarafından sağlanacağıdır. Devlet sundu, iş artık Zilelilerin harakete geçmesinde. Osmanlı döneminde sarayın kuşak ihtiyacını sağlayan Zile kimler tarafından ölü toprağı ile gömülmekte. Dereboğazındaki bülbül sesleri karadini bağlarındaki (köprüler yaptırdım gelip geçmeye) nağmesi Zile- Turhal yolunun sağ ve solundaki fabrikaların makine sesleri niye bir ritim olmasın.

İkinci bir hamle kültürel yaşamın celp edici renkleridir. Biliyorsunuz kardeş sehirciliğinin amacı Kültür, bilim, iletişim, sanayi, ticaret, spor ve turizm alanlarında iş birliğini geliştirmek. 1987 de Tokat Lefkoşa’dan sonra Denizli kardeş şehir ilan edildi. Diyanet İşleri Başkanlığınca uygulamaya konulan ve 2007’de kardeş şehrimiz olan Bosnahersek/ Saraybosna seçilirken tarihi yerlerinin ve iki şehrin insanlarının misafir perver saygılı insanları olması, kalkın maya katkıda bulunacağı amaçlanmıştır.

Sayın Hulusi Serezli’nin önerisi SEZAR heykeli ve o dünyada en kısa mektup olan veni-vidi-vici’nin yazılması Zile’ye ayrı teşfik sağlayacaktır.

İtalya’nın bir kentini kardeş şehri olarak seçmek belediyeler arası protokoldür. Sezarla Romayla yani İtalya’dan bir şehir seçmek sayın Belediye Başkanımıza düşmekte. Örnek olarak İtalya’nın Veneto Bölgesinde bizim Tokatı, Yeşilırmağın ikiye ayırması gibi VERONA Şehri  OLUR DERİM Romeo ve Juliet’in geçtiği tahrihin en güzel aşk hikayelerine sahip M. Ö. 4000 yıllık 250 bin nüfuslu şehridir ortasından geçen ırmağın ismi yabancı gelmedi. Kafkas halkı için söylenen kusursuz, mükemmel insan anlamına gelen ADİGE nehridir. Zile ise (M.Ö. 3000) yıllık tarih kokan bir yerdir.

Veneto Belediye Başkanını 2010 yılında kiraz festivalinde Sezarın heykelini açılışına ve kardeş şehir belgesinin imzalanmasına davet edelim. Yemekte Sezar salatası bulunduralım salatada Tavuk eti bulundurulması bizim damak tadımıza göre değilse de misafir için katlanalım.

Kiraz Festivali ve panayırımızın biraz sönük geçtiğini söylemek isterim. Türkiye de Buğday  hasatı, uçurtma hatta Havuç-güveç Festivalleri basın yayında daha çok bahsedilmektedir.

Sevincimi üzüntümü, beklentileri mi arz ettim.

Saygılarımla.

 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı