Yazı Detayı
14 Ekim 2009 - Çarşamba 00:00 Bu yazı 5951 kez okundu
 
ZİLE 'nin KALKINMASI İÇİN 3T FORMÜLÜ
Dr.Orhan Yılmaz
mail@mail.com
 
 

Binlerce yıllık tarihi geçmişe ve medeniyete sahip Zile ile ne kadar övünsek azdır. Zile için gönlü çarpan her Zileli için Zile’nin kalkınması ve gelişmesi büyük bir arzudur.
Zile’nin için ekonomik, sosyal, coğrafi, tarihi ve beşeri kapasitesini göz önüne alarak, Zile’nin kalkınmasını 3T formülü ile tanımlayabiliriz. Bunlar Ticaret, Tarımsal Sanayi ve Turizm ana başlıklarıdır.

Ticaret: Bilindiği gibi Zile 20. yüzyılın sonlarına kadar canlı bir ticaret merkezi idi. Belki bizim yaşımız tutmayabilir ve bunu yaşamadık, ama büyüklerimizden duyuyoruz, eskiden Kayserili tüccarlar ticaret yapmak ve mal almak için Zile’ye gelirlermiş. Ama günümüzde Zileli tüccarlar ve işletme sahipleri mal almak için Kayseri’ye gidiyor.
Zile, Kayseri’ye uzanan ve Deveyolu olarak bilinen eski kervan yolu üzerindedir. Pazar İlçesi’ndeki Mahperi Hatun kervansarayı ve Küçüközlü ile Üçkaya Köyleri arasındaki İnönü Mevkisinde bulunan kervansaraylar bunu önemli bir kanıtıdır. Yani Zile’ye Tokat istikametinden gelen kervanlar, gece Pazar’daki Mahperi Hatun kervansarayında konakladıktan sonra, akşama doğru Zile’ye iniyorlardı. Veya Zile’den çıkan kervan, Tokat’a giderken Pazar’da konaklıyordu.
Yine Zile’den Kayseri’ye giden kervan, Deveci Dağlarını’ aşmadan önce, Küçüközlü Köyü’ndeki kervansarayda konaklıyordu. Deveci Dağı’nı aştıktan sonraki konaklama yeri ise Saraykent (Karamağara) İlçesi’ndeki kervansarayda konaklıyordu.
Zile’nin eskiden önemli bir ticaret merkezi olduğunun en sağlam delillerinden birisi, Zile Panayırı’dır. Bu konuda geniş bilgi almak isteyen hemşerilerimize Nurhan B. Girgeç’in Zile Panayırı konusunda yapmış olduğu yüksek lisans tezini öneririz.
Tarımsal Sanayi: Zile’ye bağlı 106 köy bulunmaktadır. Bu önemli bir rakamdır. Hemen yanı başımızda bulunan ve nüfusu Zile’nin 2 mislinden fazla olan Turhal’ın köy sayısı 47 adettir ve Zile’nin yarısı kadar değildir. Amasya’nın tüm vilayet olarak 349 köyü vardır. Bu rakamlar göstermektedir ki, Zile önemli bir tarım merkezidir.
21. yüzyılı yaşadığımız bugünlerde, sadece kuru kuruya buğday, arpa, nohut, mercimek, elma, armut, sığır, koyun yetiştirmekle tarım yapmak ve bundan bir aileyi geçindirecek gelir elde etmek mümkün değildir. Artık devir, tarım ürünlerini işlemek ve ondan daha fazla gelir elde etmeyi sağlayacak teknikler elde etme devridir.
Sadece buğday yetiştirmek ve bunu buğday pazarında satmaktansa, ilçede buğdayı işleyecek un fabrikalarının olması daha fazla mantıklıdır. Bu yüzden ilçemizdeki un fabrikaları ve değirmenler bu yüzden önemlidir.
Sadece üzüm yetiştirmek ilçeye fazla gelir saplamaz. Çünkü üzüm dayanıklı bir meyve değildir ve mevsimi 1 ayda geçer. Ama üzümü işleyen ve şıra, pekmez gibi tarımsal ürünler yapmak önemlidir. Bu yüzden ilçemizde faaliyet gösteren Özkaleli gibi firmalar çok önemlidir.
Sadece süt üretmek yeterli değildir. Süt de çok dayanklı bir ürün değildir. Ama sütü toplayan bir süt toplama merkezi ve bunu işleyen bir mandıra veya süt fabrikası çok daha fazla gelir getirici bir faaliyettir.
Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür ama yazıyı fazlaca uzatmamak için, kısaca geçiyoruz. İşte tarım ürünlerinden sanayi ürünleri üreten bu faaliyet kolunun adı tarımsal sanayidir. Zile de bunu gerçekleştirecek tedbirler hararetle desteklenmelidir. Tarımsal sanayi konusunda DPT, Tarım Bakanlığı, Ziraat Bankası, SYDF gibi birçok kurum kredi, prim, sübvansiyon, teşvik ve yardım sağlamaktadır. Ama maalesef köylümüzün birçoğunun bunlardan haberi bile yoktur.
Turizm:  Bacasız fabrika olarak adlandırılan turizm için söylenecek laf çoktur. Çünkü Zile en az 2.000 yıllık bilinen tarihi ile her yerinden buram buram tarih kokan bir şehirdir. Bu kozumuzu çok iyi kullanmamız halinde ciddi miktarda gelir elde etmemiz mümkündür. İlçemize gelecek turistleri köylere götürmeden, sadece Zile ilçe merkezinde birkaç gün dolu dolu geçirmelerini sağlayacak tarihi zenginlik Zile’de mevcuttur. Fakat maalesef bugüne kadar bu gerçekleşmemiştir.
Zile Anadolu’nun içi kesimlerindedir ve sahil kesimlerindeki turizm merkezlerinden uzaktır. İstanbul, Efes, Demre gibi merkezlerdeki tarihi eserler, bu ilçe yöneticileri tarafından turistlere pazarlanmaktadır. Böylece turistler hem tatil yapmakta, hem tarihi yerleri gezmektedir. Bunun yanında iç kesimlerde olmasına ve ulaşım zorluğunu rağmen öyle yerler vardır ki, her yıl binlerce turist çekmektedir. Çorum’da Alacahöyük, Trabzon’da Sümela Manastırı, Nevşehir Ürgüp’te tarihi peri bacası yapıları ve yer altı kiliseleri, Ağrı Doğubayazıt’ta İshak Paşa Sarayı, Adıyaman Nemrut’ta Kommagene heykelleri gibi tarihi eserler ilk akla gelenlerdir. Amasya’nın kaya mezarları dahi il ekonomisine önemli bir gelir sağlamakta ve günübirlik gelen turistlerden ciddi döviz girdisi sağlanmaktadır.
2008 yılı içerisinde Zile’de turizm konusunda bazı çalışmalar yapıldı. İçerisinde bizzat bulunarak katkı sağladığımız bu çalışmalarda görüldü ki, en kısa vadede yapılması gereken bir konu, Zile’yi “günübirlik gelen turist rotası” içine aldırmaktır. Bunun için gerekli alt yapı çalışmalarını en kısa zamanda tamamlamaktır.
Konu şudur: Turist iki türlüdür. Bir kısım turist vardır, bunlar otel, pansiyon, tatil merkezi gibi belli konaklama merkezlerine yerleşirler. Burada 1 hafta, 2. hafta gibi sürelerle kalırlar. Ama başka bir grup turist vardır. Bunlar belli rota içerisinde gezerler ve genellikle bir yerleşim yerinde bir gece kalırlar.
Mesela Ankara’dan Doğu Karadeniz kıyıların önemli bir turist rotası bulunmaktadır. Bu rotaya göre turistler ilk gün Ankara’nın tarihi yerlerini gezerler. Takip eden gün Çorum’a ulaşırlar ve Alacahöyük’ü gezerler. 3. gün konaklama yeri Amasya ve oradaki kaya mezarlar başta olmak üzere diğer tarihi yerlerdir. 4. gün Samsun’da konaklarlar ve yorgunluk atarlar. 5. gün ise zorlu bir yolculuk ile Trabzon’a ulaşırlar. Buradaki Sümela Manastırı’nın ihtişamını gördükten sonra, turistler teptikleri onca yolu göz ardı ederler. İstatistikî verilere göre, bu tür tarihi yerleri gezen ve sabit konaklamayan turistler, diğer belli bir yerde 1 hafta, 2 hafta kalan turistlere göre daha fazla para harcamaktadırlar.
Hâlbuki turistler Zile’ye getirilebilse, bir gün içine sığacak bir tarihi gezi turu sağlanabilir. Sabah önce Maşathöyük’e gidilerek bütün turistler 3.000 yıl geriye götürülse. Sonra Zile Kalesi, Amfi Tiyatro ve Sezar’ın Savaş Yeri gezdirilse ve bütün turistler 2.000 geriye götürülse. Sonra Zile’nin belli bazı sokakları gezdirilse ve Osmanlı Zile’si tanıtılsa.
Ancak burada önemli konuyu vurgulamak isteriz: Sezar’ın Savaş Yeri. Maalesef bilgisi, yetkisi, tecrübesi yetersiz bazı kişilerce bu konuda çok yanlış bir yönlendirme söz konusudur. Sezar’ın Savaş Yeri olarak dağ başında bir yer gösterilmektedir. Sezar’ın Savaş Yeri olarak dağ başında bir yer olmaması, ama Zile Ovası’nda bir yer olması konusunda görüşü ilk olarak ortaya atan değerli Zile Sevdalısı Hulusi Serezli ile aynı görüşteyiz. Sezar-Farnake arasında geçen ve tarihe ünlü “Veni Vidi Vici” olarak geçen savaşın yeri, Turhal Yolu üzerinden Tekkavak Mevkisi civarında olmalıdır. Niçin Tekkavak Mevkisinde olmalıdır, bunu da diğer yazımızda,   ama bilimsel veriler ve sağlam deliller ışığında inceleyelim.
Bütün Zilelileri “ZİLE KALKINMASI İÇİN 3T FORMÜLÜ” bayrağı altında toplanmaya çağırıyorum. Siyasi ve ticari emellerine Zileyi alet eden Sahte Zile sevdalılarını, rantçıları, her devrin adamı fırsatçıları, iyi tanıyalım. Onların yanıltma ve negatif yönlendirmelerine aldanmayalım.

Dr. Orhan Yılmaz.

 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı