Yazı Detayı
06 Ekim 2009 - Salı 00:00 Bu yazı 6383 kez okundu
 
ZİLELİ DIŞARI ÇIKTI !...
Abbas Kul
mail@mail.com
 
 
Zile’mizi tanıtmak amaçlı etkinliklerin başında Zile Panayırı gelir.Yüzyıllardır bu böyle devam etmiş ve edecektir. Değişen ekonomik ve sosyal  şartlar çerçevesinde, yeni bir anlayış yeni bir bakış ile Zile Panayırımız 3 Ekim,20 Ekim 2009 Tarihleri arasında faliyet gösterecektir Zile de üretime yönelik faliyet gösteren esnafımız. Çevre il ve ilçeden gelen, sektörel  bazda ekonomik tarz çalışma içinde olan, üreten ve satan, tanıtanların katkıları ile  Orta Karadeniz Bölgesinin İlk Fuarı olma özelliği taşımaktadır.
Bu yıl yapılacak etkinlikler ve vizyon şekli ile ZİLE PANAYIRI VE FUARI şeklini almış durumdadır. Hatırlayınız; Zile Platformu üyesi arkadaşlarımın defalarca yazıp çizip söyledikleri:
 “ Zile Panayırı eski şekli ile işlevini yitirdi, yeni bir anlayış ile tekrardan bir düzen içinde yapılması gerekir panayır değil fuar olmalıdır” şeklinde isteklerini dile getiriyorlardı. Bu haklı talep yerine gelmiş, Zile Panayırı Platform Üyesi Zilelilerin istedikleri şekle dönüşmüş , Zile Fuarının ilk adımları atılmıştır. Yanı Mini bir satış ve teşhir fuarı durumuna gelmiştir. Henüz yerleşimler devam etmesine rağmen çok olumlu eleştiriler alınıyor.
Panayıra katılmak isteyen üretici esnafımızın alt yapısı hazırdır. Elektriği hazır,5000 metre kareye yakın kapalı alan. Fuar çadırı altında stantlar dolmuş durumda. Fuar çadırının dışında küçük Stant çadırlarında yer sıkıntısı yaşanacağı görülüyor. Yoğun bir talep ve katılım var. Geçmişte ne varsa, hangi etkinlik varsa hepsini görmek mümkündür. Örneğin geçmişte at yarışı vardı. Şimdi cirit oyunları gösterisi var. Lunapark var, mini sirk çadırı var. Panayırda stant açan Zileli ve Zile dışından gelen misafir esnafın başına yağmur damlası düşmeyecektir. Rüzgardan çadırları yelken olup uçmayacaktır. Otantik Çayha-
neleri,döğmecisi,takıcısı,gümüşçüsü,kuzu çeviren aşçısı,uzak doğu el sanatları stantı, zengin bir Lunapark çeşidi hepsi var.Panayırı gezmeye gelen halkımızın en çok müzdarip olduğu çadır ipi ve demir kazıklar artık yok.Sayamayacağımız kadar her kesime hitap eden, yeniliklerle dolu  etkinlik kompleksi !..
          Bu durumu gören Zileli halkımız:
“ Panayır sonunda bu çadırı söktürmeyin. Bu çadır çok güzel bir kapalı Pazar olur “ gibi taleplerde bulunuyorlar. Bu şeklide Zile de yaşayan halkımızın arzu ve isteği ortaya çıkmış oluyor. Zileli halkımızın istekleri yeniliğe ne kadar aç olunduğunu bir daha ortaya çıkarıyor. Başka il ve ilçelerden gösterdikleri örnekler onların görmek istedikleri yeniliklerdir. Duyarlı Zileli halkımızın talep isteklerine Zile Belediyesi , ilçe Ticaret Borsası, Ticaret Odası Başkanları cevap vermeye çalışıyorlar.Zile de koordineli bir çalışma içine girilmiştir. Bu durumu duyan, gören merak eden Zile halkı evinden çıkıp Zile de neler olduğunu görmeye Ramazan Eğlencesi ile başlamıştır. Fuar alanını kaplayan çadırın bir daha yılda kalıcı olması için çalışmalar yapılacağı konusu ve Zile de neler oluyor konusunda Sayın Belediye Başkanı:
“ Bu yıl Fuar çadırı konusunda bütçemiz müsait değil, seneye bu çadırın kalıcı olması çalışmaları içinde olacağız,.Zile de olanlar, olması gereken gecikmiş olaylardır.Halkımızın isteği olan her türlü sosyal,kültürel,ekonomik etkinliğin içinde olacağız.Bu konularda her düşünceyi önemsiyoruz.Yerel yönetim olarak Zile’mizin geçmiş birikimlerini üzerinde taşıyan insanlarımıza ihtiyacımız vardır.Bu birikimler bize ışık tutacaktır.Düşünen,yazan,çizen geçmişte Zile’ye hizmeti olan herkes bizim için önemlidir.Alternatif ve yapıcı düşüncelere ihtiyacımız vardır.Farklı düşünceler bizim önümüzü görmemizi sağlayacaktır.Zile Panayırının çehre değişiminde bizlerden emeğini esirgemeyen Sivil Toplum kuruluşlarına ,tanıtımda özveri ile çalışan Basın Yayından sorumlu Müdürüm Necmettin Eryılmaz’a, Oda Başkanları Emin Başsevinç Bey’e,Hüseyin Berberoğluna,yerel basınımıza,diğer çalışanlara teşekkür ederim.” diyerek Zileli halkımızın istek ve taleplerine cevap vermiştir.
Yenilenen Zile Panayırı ve Fuarı çevre il ve ilçeler merak konusu olmuş. Buralarda faliyet sürdüren esnaflar “Bu Panayırda bizlerde neler yapabiliriz” gezileri ve stant kiralanma çalışmaları gerçekleştirmeye başlamışlardır. Özellikle Zile dışında yaşayan halkımızın tanıtım konusunda yaptıkları takdire şayendir. Bunu aldığımız mail ve telefonlardan anlıyoruz. Bu bir Zilelilik duyarlılığıdır.Yeni anlayış ile bir yenisi yapılan  Zile Panayırı ve Fuarını bizler gelecek kuşaklarımıza anlatacağız.Nasıl ki geçmiş Zile Panayırları bize anlatılıyorsa…
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı UA-5724924-2