Yazı Detayı
30 Temmuz 2009 - Perşembe 16:13 Bu yazı 8746 kez okundu
 
BİR BAŞKA ZİLE
Mehmet Cebeci
mehceb@gmail.com
 
 

Zile için çırpınan her yürek Zile’li için bir ümittir. Ama Zile’miz arzu edilen yere bir türlü ulaşamadı nedendir bilinmez demeyeceğim, bazıları gibi sebepler dairesinde fabrikası yok, atölyesi yok, iş imkânı yok da demeyeceğim.
Denilebilecek şeyler, şehir gezilerinde belediyecilik gözü ile bakıldığında şehri yaşanılır kılan unsurların başında yapılanma gelmektedir. Yapılanma arasına serpiştirilen yeşil alanlar insanların rahat bir hava almasına ve o şehrin tercih edilmesine sebep teşkil etmektedir. Görevim gereği Avrupa’nın birçok ülkesini gezdim. Gezdiğim alanları büyük metropoller dışında daha ziyade bizdeki tabiri ile ilçe ve kasaba düzeyinde olan yerleri özellikle tercih etmişimdir. Görülen şey, insanların yaşam stili için bu yerler, oluşturulan yapılanma ile tercih edilir şehirler haline gelmiş pozisyondadır. Ormanlık alanlara dahi yapıyı bozmadan yerleşme yapılmış ve oluşturulan yapı ile ormanlar korunulur hale gelmiştir. Hoşa giden bu yapılanmadaki benzer kareleri fazla uzaklara gitmeden ülkemizde de görmek mümkündür.
Dışarıda yaşayan her Zileli tatilini geçireceği yerlerden bir bölümünü Zile için ayırmaktadır. Daha da ilerisi, yerleşeceği alan olarak uzun vadede plan ve programında Zile yer almaktadır. Bu düşüncede olan birisi olarak bende Zile’ ye gittiğimde aradığım şeyleri göremiyorum. Bu duygularımı başka dostlarla paylaştığımda onlarında farklı şeyler düşünmediği noktasında birleşiyoruz. İşte bu noktada Zile taze bir kanla çıkış yapmalıdır. Tabiri caizse kabuğunu kırmalıdır.
Kısa vadede “Sağlıklı Şehirleşme” ile Zile’nin sosyoekonomik gelişimine yararlı olmak amacıyla,  Üniversitelerin Şehir ve Bölge Planlama Bölüm uzmanlarına rant kaygısından öte bir ön etüt çalışması yaptırılmalıdır. Çünkü şehir planlaması, şehir yapısının kalitesi, insan sıhhat ve sağlığı için bir temel öğe niteliğindedir. Şehir planlaması, planlı gelişmenin sağlanması için, yerleşmelerin değişiminde etkili olabilecek mekansal, sosyal, demografik, ekonomik ve teknik verilerle estetik, kültürel, tarihi, doğal/ekolojik etmenleri birlikte değerlendirerek geleceğe yönelik amaç ve hedefleri koyan, uygulama araçlarını ve süreçlerini tanımlayan, karar vericilere alternatif öneriler oluşturan ve bunların uygulanmasında rol alan bir uygulamadır.
Bu planlama içerisinde bir ışık olarak, eski tabirle bağ kulübesi, orta deyimle bağ evleri, artık “Bağ Villaları” şeklini almalıdır.
Eskiden insanların, komşulukları ve arazinin kıymeti ölçüsünde evler bitişik nizam yapılırmış. Bu hasletler artık, istemesekte zedelendiği için bunun tamiri noktasında eski o Zile evleri turizm potansiyeli açısından belli bir program dâhilinde restore edilmelidir.
         
Büyük yatırımlar için de artık büyüklerimiz büyük çalışmalar yapıyorlardır diye düşünüyorum. 30.07.2009

Mehmet CEBECİ

 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı