Yazı Detayı
04 Haziran 2009 - Perşembe 00:00 Bu yazı 14400 kez okundu
 
KÖHNE ZİLE EVLERİNE GÖNÜL SARAYINDAN SELAM OLSUN
Ayşegül Sarısoy Aran
mail@mail.com
 
 
Gönlümde bin hüzünle kapına geldim. Çıtım yok açmaya. Kilitli olmaz ki zaten, iki kanatlı, oymalı kapın.. Yüreğim, elimden önce davranır tokmağına. İki kanatlı kapın. Bir kanadı az geride durup beklemek, fikretmek için. Hangisinden gireyim? Hangisinden girersem gireyim kaderim  olacak, hayata açılan kapın.
Hayat çoğu zaman geniş ya da geniş zannederim, kaygan taşlı. Ulukavak yolunda isen Kislik Camii, senin hayatında. Davun ağaçlı, çeşmeli, kıvrımlı, bahçeye, mağazaya, odunluğa, badallara giden tarafların ile ferah bir hayatsın..
Hayattan bakıyorum sana, beni ısıtan, bir zamanlar ahşap kanatların düşmüş pencerelerinden. Sana bakınca içimi mis kokular kaplıyor , Ulu Cami’de, Sakalı Şerif’de camlı, ahşap bir kutuda idi. Ey beni kokusundan alıpta diyar diyar kuşatan nefsim.
Elim yüzüm yunmuş, badal badal çıkıyorum. Merdiven başındayım, daha süslü bu kapın, üstelik tokmağı da yok, kapalı gibi duruyor fakat biliyorum ki her zaman açık. Ayağımdaki çamurlar hayatta kaldı, tozlu ne varsa, aşağıda merdiven başında bırakıyorum.
Eşikten atlamadan önce, bahçeyi mi dolansam?
 Önde hayat arkada bahçen. Türlü çeşit meyveleri, kuyusu, havuzu, misk amber güllerin olduğu bahçe, şimdi tarumar. Fevzi Çakmak’ın bahçesinden güller budanırken sana getirmiş,kırmızı ve beyaz gül çubuklarını aynı yere dikmiştim de, bir kökten kırmızı beyaz güller açmıştı, rengine kurban olduğum ay-yıldızlı gibi. 
Kimi zaman yemyeşil, kimi zaman bembeyaz oldu seninle düşlerim, cır cır böceklerinin senfonisinde mısralar dizdim hayallerime, en zor soruları sende çözdüm, ne ektiysem onu biçtim bu topraklarda.
 Komşu bahçelerde dut ağaçları. Kara dutlar, beyaz dutlar. Yemyeşil çayırların üstünde, Kör Üsüyünün Ayşe Abla, pirinç semaverde çay demlerdi. Her bahar ve yaz, dut ağacının altında çay içerdik konu komşu. Pirinç semaverler üzerinde, porselen demliklerde demlenen dostlukların, Senin katındaki yerin neresi?
Bahçelerin etrafında duvarlar var, senin  yol kenarındaki duvarın yıkık, Senin sınırların var.
Babama sınırlarını sorduğumda cevabı bana bırakışı ile zihnimin kıvrımlarında şekilleniyor yolların. Bahçende dolansam dursam,  erik ağacının gölgesinde toprağa karışsam.
Merdiven başındayım, sol taraftan zakkum kokuları, kapının genellikle sağ kanadından giriliyor. Kimi kapıların sağ kanadı, kimi kapıların sol kanadı açılıyor, hayat tarzına göre. Aşağı sofadayım. Tahtalar gıcırdıyor. Merdivenlerden çıkıyorum.
Kiminiz bahçeler içinde arzı endam eylerken, kiminiz sırt sırta vermiş, yolları kuşatıyorsunuz. Kiminiz çıkmaz sokaklara nefes olan şiir bahçelere açılan kanatlı kapılarla, sırlar döşüyorsunuz hayata, benim hayatıma. Her Cuma öncesinde, Amasya Caddesindeki evde, Münadiye Hocanın bahçe odasını temizledikten sonra gelen Mavi Kelebek, neden sana hiç şaşırmazdım. Neden her hafta gelir, bahçe odasını dolaşır giderdin de, her gelişini sukut ile seyrederdim?
 Mavi kelebekler, şimdilerde Bosna’da Senin izinden  giderek toplu mezarları buluyorlar.
Sırt sırta duran evlerin birinde nur yüzlü, iki büklüm, sessiz bir Emine Nine vardı. Her yaz çocuklara Senin bilmemizi istediklerini anlatırdı. Huzur dolu Emine Ninenin evi, sır verirdi, diğerlerine.
Sulu Sokakta dizili olanlarınız sanki Zile’nin merkezi. Hangi yönde olursam olayım düz gidince bulurdum, trabzanından kaydığım, her fırsatta Şişko Şevket’e koştuğum evi.
Bir mazeretiniz yoksa diye komşu teyzeye elçi olduğum, sahibiniz çocuklarla duvar dibinde eski kitapları sattığım, Yeni Hamam yokuşundaki sokağında, kızak kaydığımız  evler.       Gerçeğe doğru hayal ile koştuğumuz yıllarda, muzip yaramazlıklardan sonra, kapının tokmağına hızla dokunup saklandığımız kafesler, kimi zaman çocukları, kimi zaman hatıraları, çeyiz sandıklarını, kışlık üzümleri, kimi zaman aşk mektuplarını muhafaza ederdi, kimi zaman da görücüye çıkmak istemeyen genç kızları.
              Bana göre en şirininiz Berber Nahide’nin evi idi. Ön odası gelin saçlarının yapıldığı berber dükkanı, arka oda, sahibinin konağı. Ne çalışkan, temiz, kibar, iyi huylu insandı senin sahibin Berber Nahide.
Zile’nin gül yüzlü gelinleri sende taktılar hayalleri ile süsledikleri  telli duvaklarını.Düğün salonundan gelin gitmek ayıptı o zamanlar. Kaçmış gibi, kimsiz kimsesiz gibi, olur muydu öyle? Baba evinden giderdi şanı ile, gül  yüzlü gelinler damadının evine, yüreğine.
               Ulukavak Sokağında, aşağı sofada,merdiven başındayım
“Değdi saçlarıma bahar gülleri
Nazende sevgilim yâdıma düştün “
 nağmeleri yükselirken çıkıyorum basamakları. Yukarı sofadayım.Güller, laleler, menekşeler, sümbüller saçmışsın yollarıma, huzur doluyorum. 
“Sevenin bahtına bir güzel düşer
Sen de tek sevgilim aklıma düştün…”
            Sen öyle nazik, öyle hassas duygular ile dolu bir evdin ki hiç düşmedim boşluğa. Yanı başında cami var  diye, melekler gelmez diye hep  temiz olurdun. Beş vakit suküt ile dinlediğimiz ezanlar ile huzur doldurdun geçmişime, bugünüme. Bir cephen Hüseyin Gazi Tepesine, bir cephen Ulukavak yoluna, bir cephen de Boğazkesen yoluna bakardı.
Muşabakta anılarımı saklıyorum ..Musanderenin üstünde kitapları, gülleri.
            İşli, oymalı tavanlar ile bir hayal diyarı oldu senin odaların. Yaz , kış fark etmez. Her mevsim bir masaldı benim için. Salça, çamaşır kaynatıldıktan sonra közler alınırdı maltıza veya mangala. Bu ikiliden hangisi kullanılırsa, hep sofa da kalır, odalara alınmazdı. Üstünde ya  çay demlenir ya  kahve pişer ya da boşa gitmeyen  közler, seni ısıtırdı. Sofada ki sedire  oturup  maltızdan çıkan cingileri seyretmek, ne de güzel olurdu. Sedirin altı ise kapaklı ve  çocuklar için gizemli.
Semaver girerdi odalara, baş köşeye kurulurdu, şiirle demlenirdi yarin elinden içilen çaylar. Senin hanım sahiplerin “buyur bey” çayını derlerdi, hep efendi ve beydi hanımlarının dilinde sahiplerin.
             Varaklı aynaların önünde  porselen altlıklı, duvarda asılı  ise, camdan gaz lambaların.
Kimi odada  duvarda bir rafın olurdu gaz lambası için. Odalarında  kapaklı,bacalı ocakların, ocağın yanı başında cağ,  baca başında ise  radyo, lamba ya da her ne lazımsa o bulunurdu. Baca başında bulunmayan şey ne hikmet ise bucabakta  olurdu.
               Söz ile örülü duvarların, ince sözler ile. Söz ile örülü ruhum. Sen beni en ince duygular ile konuk ettin, esintiler ile zihnimi donattın. Anılar verdin bana ince ince nakışladın hayal eyledin. Bülbülleri,serçeleri,ağaçkakanları soframa neşe eyledin. Sardın sarmaladın çocukluğumu, korkularımı, endişelerimi, yaralarımı.
             Affet, Ben Seni unuttum bir zamanlar. Düştüm hoyratlığın, değer bilmezliğin yoluna.
Şimdi senin bahçende, senin odalarında başkaları oturuyor. Fakat Sen  benim kalbimdesin her zaman. Kıskanıyorum onları. Nefsimin iştahını körledi soğuk beton duvarlar. Senin  sıcaklığını, kokunu ve  senden uzaklara bakmayı çok özlüyorum. Uzak diyarlara gittim, senden çok uzaklara. 14 yıl oldu, artık sokağından geçemiyorum bile,  içim acıyor.
14 asır oldu, dolanıp duruyorum. Sen bütün görkemin ile çekerken kutupları, ben dolambaçlı yollarda dolanıp duruyorum.
               Zile’nin eski, güzel evleri, sizin bulunduğunuz yerler köhne Zile olmuş. Saçaklarınızdan dökülüyor yılların yorgunluğu, kadir kıymet bilenleri bekliyor gibisiniz.
             Sen  kainatın merkezinde, samimiyetsizlik parça parça bölmüş insanları.
 O yüzden şimdilerde, Seni sevenlerin yaşadığı topraklar zulüm, sefalet altında inliyor.
Yine de ümitliyim.
Anadolu’nun bağrında bir başkadır Zile semaları, evleri. Zile’yi gönül erleri bekliyor. Gönül erleri, gelecek Hırka-ı Şerif’i bekliyor. Zile  vefalı bir  gönül bekliyor. Kendisinden gidenleri geri kazandıracak, vefalı gönülleri bekliyor.
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı