Yazı Detayı
09 Mart 2008 - Pazar 00:00 Bu yazı 19298 kez okundu
 
BİR GERÇEĞİN ANATOMİSİ
Abbas Kul
mail@mail.com
 
 

1-7 Mart tarihleri arasında Yeşilay Haftası etkinlikleri yapılır. Bu etkinlikler sırasında sigara ve diğer zararlı alışkanlıklar hakkında bilgilendirme çalışmalarına ağırlık verilir. Daha çok sigara ve uyuşturucunun etkileri, korunma ve koruma yolları üzerinde durulur. Özellikle 5727 Sayılı  “Sigara Yasağı” Kanunda yapılan değişikliğin yürürlüğe girmesi ile  mücadele başka bir boyut kazanmıştır. Sağlık,  bireysel özgürlüğün önüne geçmiştir. Sigara içimi ve içmeme alanlarının çerçevesi çizilmiştir.

Yaşamı etkileyecek ortamlarda sigara içmenin bir özgürlük olamayacağı vurgusu yapılmıştır. Konumuz özgürlüklerin kullanılması değildir. Konumuz sigara ve tütünün zararlarıdır !

 Sigara içenlerin öne sürdükleri en büyük mazeret tütün bitkisi ekimi yapan ve çalışan insanların bundan etkileneceği şeklinde. Burada unutulan bir nokta var. Tütün bitkisinin sadece sigara için yetiştirilmediği gerçeğidir. Tütün sadece sigara için kullanılmaz. Tütün bitkisinin yaprağında tanen,zamk,nişasta,reçine ve alkoloitler bulunur.En fazla olan nikotin zirai mücadele ilacında kullanılır.Tütün bitkisi yağ bakımından zengin bir bitkidir.Yüzde 35 ile 45 arasında yağ barındırır.Bu yağ boya ve sabun sanayinde kullanılır.Tütün bitkisi üretiminde Türkiye 5. sıradadır.1.ABD,2.Brezilya,3.Çin, 4.Hindistan şeklinde sıralanır.Daha öncede vurguladığım gibi tütününün bitkisinin içinde:

Polanyum  Maddesi –Kanserojen                Arsenik    Maddesi    Fare zehiri

Radon                   - Radyosyon,                 Amonyak                  Tuvalet temizleyici              

Metenol                  Füze yakıtı                 Karbon                     Eksoz  monoksit gazı

Toluen                           Tiner                          Nikotin                    Uyuşturucu

Kadmiyum                Akü metali                  DDT                       Böcek öldürücü

Bütan                      Tüpgaz

Ayrıca 3885 toksit madde bulunur.En önemlisi de insan ciğerlerinde bıraktığı katran yani asfalt maddesidir.

Sigara  insan organizmasını nasıl etkiler !

              Sigaranın içindeki maddeler  dokular da irritasyon ve hasar oluşturur. Savunma amaçlı hücreleri tahrip eder.Taşıdığı kanserojen maddeler kanser riskini artırır.Damar çeperlerinde daralma,kırılma ve tıkanmaya sebep olur.Sigara tahribata dudaklarda başlar.Ağız,burun,nefes borusu,yemek borusu,mide,akciğerler ve kılcal damarlar vasıtası ile kana karışır.Sigarayı etkileri bakımından inceleyecek olursak çok çarpıcı sonuçlarla karşılaşırız.Dünyada her yıl 3 milyon kişi sigaraya bağlı rahatsızlıklardan ölmektedir.Bu da her bir saniyede bir insanın ölümü demektir.İçilen her sigara insan ömründen beş buçuk dakika çalmaktadır.Sigara içenler kendilerini katagorilere ayırırlar.Gerçek tiryakiler ,

Dudak tiryakileri ve Pasif içicilerdir. Kendilerine zarar vermeyeceğini düşünen ve savunanlar :Bu tip içiciler kendilerini dudak tiryakisi olarak belirlerler.Mazeret beyanları da sigara dumanını ciğerlerine çekmemeleridir.Diğer bir katogoride pasif içicilerdir.Sigara içilen ortamlarda bulunanlardır.En fazla bu tip içiciler sigardan etkilenir.Toplumun büyük bir kesimini oluştururlar.En fazla risk altında olanlardır.Aile ortamında,toplu yaşama alanlarında,eğitim alanlarında,hizmet ifa eden ve alanlarında,gıda,üretim seyahat alanlarında sigara içilmesi en fazla pasif içicileri etkiler.Tiryaki olan içicilerin bahaneleri çoktur.Üzülürler içerler,sevinirler içerler.Onlar için yaşamın olmazsa olmazıdır.Şu günlerde yasada yapılan değişikliğe karşı savunma mekanizmaları oluşturma plan ve proje geliştirme için uğraş vermektedirler.Bu tip içiciler veya diğer tip içiciler kendileri açısından savunma planları yapa dursunlar, Biz bir sigaranın içim seyri sırasında neler yapacağına bakalım.

           Sigaranın zararı dudakta başlar. Günde 10 sigara içen ile 3 sigara içenin de kalp kriz riski vardır. Daha fazla içmek demek risklere davetiye çıkarmak demektir.Dudak,ağız,dil,gırtlak, diş eti hastalıkları artar.Sinüzit,falanjizt bademcik,ağız içi kanserleri her tür içicide görülür.Sigara içen ve içilen ortamda bulunan hiç kimse güvende değildir.Sigaranın gençliğe etkilerine baktığımızda farklı sonuç ve etkilere rastlanır.Genel olarak solunum yollarında etkileri görülür.Ergenlik çağında nefes darlığı en büyük problemdir.Sigara diğer uyuşturuculara başlamada bir basamak olarak kullanılır.İçkiye sigaradan sonra başlama daha sonra uyuşturucuya başlama sırası takip edilir.Sigara içen gençlerde davranış bozukluğu görülür.Kavgacılık,çeteye girme,tedbirsiz ilişkiler vb..

Gençlerde sigara merakla başlar, Baba nın sigaralı bir resmi onun için bir idol olur.Beğen

diği ve rolünü yaparken sigara içen aktörlere  özenti vardır.Kendisinin büyüdüğünün ispatı

nı sigara ile göstermeye çalışır.Mayınlı bir araziye girdiğinin farkında değildir……

Sigaraya erken başlayanların akciğerlerinde erken deformasyonlar oluşur.Sigara içme spor yapmayı engeller.İçki ve sigara reklamları gençliği etkiler.Sigara üreticileri için en iyi reklam genç içicilerdir.Sigara içme yaşı 11 e kadar inmiştir.Sigaradan en fazla etkilenen bireylerinin başında kadınlar gelir.Olaya kadınlar açısından baktığımızda manzara daha fecidir. Şöyle ki  !...

             Kadının doğurganlık özelliğinden dolayı sigaranın zararları daha etkilidir. Sigara içen hamile bir kadın “bebeğine” de içiriyor demektir. Bu durumda olan kadınların çocukları zayıf doğmaktadır. Anne karnındaki bebeğin ihtiyacı olan oksijen, içilen sigaranın nikotini

tarafından engellenmektedir. Zeka  geriliği söz konusudur. Yaşıtlarına göre kısa boylu olabilir.Sigara %50 düşük sebebidir.Sigara içen annenin çocuğunda ani ölüm riski vardır.Hamilelikten 4 ay önce sigara bırakılırsa bu riskler ortadan kalkar.Anne olmak sorumluluk ister. Bir yılda, dünya da sigaraya bağlı akciğer kanserinden ölen kadın sayısı 30.000 (otuz bin) e yakındır. Sigarayı bırakan anne çocuğu ile geçireceği yılların sayısını artırmış olur. Evde sigara içilmesi demek, çocukların pasif içici olmaları demektir.Sigarayı bırakmakla çocuğumuzun hayatını kazanmış oluruz.Sağlıklı doğması,büyümesi anne için en büyük kazançtır.Sigarayı bırakan bir anne aile ortamındaki değişikliğin hemen farkına varır Sigarayı bırakmak kolay değildir ama imkansız da değildir.

             Belki şu anda sigaranızla mutlu olup sigara içme özgürlüğünüz kısıtlandığı duygusuna kapılmış olabilirsiniz.Zararlarını bildiğiniz halde içmeye devam ediyor olabilirsiniz.Belki  “Atın ölümü arpadan olsun” şeklinde düşünebilirsiniz.Belki dertlerimi,sorunlarımı unutturuyor, kötü arkadaştan iyidir şeklinde bir düşünceye sahip olabilir,fazla kilo almamı engelliyor diye bilirsiniz.Bunun anlamı şudur “Kendimizi kandırıyoruz” demektir !....

Acaba bu sigaraya niçin başladık diye kendimizi sorguladık mı ?. Herkesin buna vereceği bir cevabı vardır. Aşağı da  sıralayacağım sebeplerden biri olabilir mi !

1-Fiziksel bağımlılık:

   Sigaradaki nikotin bağımlılık yapar,7 saniye sonra beyne ulaşır. Sizin kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Daha fazla nikotin almanız için sigarayı çok içmenizi ister

2-Fiziksel alışkanlık:

    Çekilen bir nefes sigara el ve ağız alışkanlığınızı kuvvetlendirir.Günde bir paket,her sigarada 10 nefes,günde 200 nefes,yılda 73000 kez bunu tekrarlıyorsunuz.Bu durum güçlenen bir alışkanlık halini alıyor demektir !

3-Duygusal destek:

    Sigara tiryakileri, sigarayı kendileri için arkadaş “Kötü arkadaştan iyidir  mantığı “ ,dost, üzüntü ve sıkıntıyı azatlığını düşünürler ve ya zannederler..

4-Kimlikle özdeşleşme:

    Bir çok tiryaki kimlikle sigara içmeyi özdeş halde düşünürler.Makam, mevki,iş,meslek sahibi isen sigarayı mutlaka içmelisin düşüncesi gelişmiştir.Masanda en marka sigara olmalı ve gelen dostlarına bunu ikram ederek göstermelisin.Sigarayı tutuşun bile örnek olmalı.Mali gücün yerinde ise kazandığın parayı nasıl tüketeceksin “içeceksin üfleyeceksin “gibi mantığı olmayan ve  bana “ pinti” denmesin , sosyal konumum gereği sigara içmeliyim düşüncesi…

5-Sosyal alışkanlık:

    Dernekte, lokalde kahvehane de çayınızın yanında sigara içiyorsanız  kendinizi sigara içmeye alıştırmışsınız demektir.Derneğe gitmek demek sigara içmek anlamı taşır,oyun oynamak demek sigara ile rakibini yenmek demektir.Sigarasız sohbet yavandır.Sigara kokmayan lokal salonu kirli ve pis kokar.Sigara kokmayan salonlar onlar için pis anlamı taşır . Beyne yerleşmiş ve sigara ile özdeş hale gelmiş alışkanlıklar.!

6-Görsel alışkanlıklar:

    Sigaralı oyun ve dizileri izleme, sigara reklamlarını izleme,filimler de ki önemli ve sigaralı karekterler,sizin içtiğiniz sigarayı içen önemli kişiler,aylık olarak sigaraya bütçe ayırmalar ve bunu zaruri ihtiyaç gibi görme düşünceleri.

      Sıralamaya çalıştığım bu sebeplerden biri sizin sigaraya başlama veya devam etme sebeplerinizdendir.Sigara içmek bir zorunluluk değildir.Bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığı yıkmak kendi elimizde olan bir olaydır.Yeter ki kendimize güvenelim.Bırakmakta zorlanıyorsak yardım almaktan çekinmeyelim.Kendi kararımızı kendimiz vermeye çalışalım.

Sigara içmeyenler size karşı değildir.Sigara içmeyenler sigaranın zararına karşıdır Siz sigara içenlerin sağlığı, içmeyenler için önemlidir.”Bu paket son olsun” sözünün tutulması size bağlıdır. Sağlıklı ve sigarasız mutlu günler dileğimle…Abbas KUL - Eğitimci

  

(*) Not:7 Mart 2007 Tarih ve  998 sayılı ÖZHABER gazetesinde yayımlananBİR GERÇEĞİN ANATOMİSİ adlı yazının devamı niteliğindedir. 

                                                                                         

 

                                                  

           

           

 

 

 

        

 

 

 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
Haber Yazılımı