Haber Detayı
07 Temmuz 2014 - Pazartesi 14:22 Bu haber 5227 kez okundu
 
Zile Ticaret Borsasında Seans ve Alımlar Başladı
Borsada oluşan fiyatlar üreticiler arasında memnuniyet uyandırdı.
ZİLE HABERLERİ Haberi
Zile Ticaret Borsasında Seans ve  Alımlar Başladı

Zile Ticaret Borsası seans salonu açıldı. Zile Ticaret Borsasında ilk seans bugün sabah saat 07.00 de yapıldı.Yapılan  ilk seans le birlkte Zile Ticaret Borsasında hububat  alımlar da başladı. Seansların başlaması ile ürün fiyatlarında belirgin bir  artış gözlendi.  

Borsada oluşan fiyatlar üreticiler arasında  memnuniyet uyandırdı. Bugday pazarında bugüne kadar kiloğramı 84-85 kuruş civarında seyreden buğday fiyatları  seanslarda  yapılan açık artırmalarla 94 kuruşa; 1,40 kuruşa satılan Fig ise 1,55 kuruşa kadar  çıktı.

Zile Ticaret Borsasında işlemler şu şekilde gerçekleşiyor;

Buğday pazarına ürün getiren üretici getirdiği ürünü önce borsanın labratuarında analiz  ettiriyor. Buradan  aldığı belge ile  seans salonuna geçiyor.  Seansın açılmasını bekliyor. Seansın açılması ile birlikte Salonda yerini alan alıcılar üreticilerin  ürün numunelerine ve labratuar analizlerine bakarak fiyat teklifinde bulunuyorlar. Açık artırma usulü ile yapılan ihalede ürün en yüksek teklifi veren alıcıya satılıyor. Üretci de verilen teklifi uygun bulursa satış gerçekleşmiş oluyor.

Çiftçi  ve esnafımızın  güven içinde  alış veriş   yapmasına ortam hazırlayan yeni seans salonunu faaliyete geçmesi konusuda   emeği geçenleri , Zile Ticaret Borsası başkanı Sayın Mehmet Yeni’nin  şahsında kutluyoruz.  Tesisin şehrimiz hayırlı olmasını diliyoruz.  

Kaynak: (Hulusi Serezli) - Zile Sitesi Editör: Hulusi Serezli
Etiketler: Borsada, oluşan, fiyatlar, üreticiler, arasında, , memnuniyet, uyandırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı