Haber Detayı
10 Aralık 2019 - Salı 13:11 Bu haber 7020 kez okundu
 
ZİLE MERMERİ TESÇİL EDİYOR
Adı da bizden. Taşı da bizden Sıra Fabrikasında
- Haberi
ZİLE MERMERİ TESÇİL EDİYOR

ZİLE MERMERİ TESÇİL EDİYOR

 

Bölgemizden çıkan mermerlere artık Zile Mermeri denilecek

 

Zile’de yoğun olarak bulunan ve kendine ait özellikleri ile farklılaşan mermer rezervlerimizin, Coğrafi İşaretli ürün olarak tescil edilmesi için başvurular Türk Patent ve Marka Kurumu’na gönderildi.

 

Zile TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necati Bice yaptığı açıklamada “Zile TSO olarak bölgemizde bulunan her ürünün kıymetli olduğuna inandık. Bölgede ciddi şekilde bir mermer rezervimiz ve Odamıza kayıtlı pek çok ocak, bu iş ile iştigal eden üyelerimiz var. Taşıma su ile değirmen dönmediği için, bölgede var olan değerleri ön plana çıkarmamız gerekiyor.

 

Bu yıl rotamızı mermer sektörü olarak belirledik. Geçen yıl da Zile Kömesi’nin coğrafi işaretini almıştık ve KOSGEB Başkanlığı’ndan aldığımız destekler ile 2018 yılı, bizim için Zile Kömesi yılı olmuştu.

 

2019 yılı çalışmalarımız da, mermer sektörü üzerinden devam ediyor. İlk olarak Nisan 2019’da Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan “Zile Antik Roma Beji Sektör ve Hedef Pazar Analizi & Dış Ticaret Atölyesi” isimli projemiz ile destek aldık. Geçirdiğimiz süreçte; maden ocaklarımızı ve mermer işi ile iştigal eden üyelerimizi ziyaret ederek saha çalışmalarını tamamladık. Önümüzdeki günlerde raporlamalarımız tamamlanacak ve yine bu süreç ile bağlantılı eğitimlerimiz de olacak.

 

2019 ve 2020 yılları Zile Mermeri’nin yılı olsun istiyoruz. Bu amaçla, Türk Patent ve Marka Kurumu’na da Coğrafi İşaret Tescili için gerekli başvurularımızı yaptık. Tüm çalışmalarımızın ve tescil başvurumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum” Dedi.

 

Zile Sitesi ve Hulusi Serezli adına Sayın Başkan Necati Bice'nin şahsında tüm Zile Zicaret Odası mensuplarını ve emeği geçenleri kutluyorum. Atılan adım Zile için çok önemlidir.

Darısı ham halde göncdediğimiz bu taşları işleyecek fabrikaların kurulmasına. Oda olacak İnşaallah.

 

Görüntünün olası içeriği: açık hava

 

Kaynak: (ZTSO) - Zile Ticaret ve Sanayi Odası Editör: Hulusi Serezli
Etiketler: ZİLE, MERMERİ, TESÇİL, EDİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı