Haber Detayı
05 Mart 2016 - Cumartesi 14:15 Bu haber 10894 kez okundu
 
Zile İlçe Tarım Müdürlüğü Atağa Kalktı.
Yapınca Oluyor
ZİLE HABERLERİ Haberi
Zile İlçe Tarım Müdürlüğü Atağa Kalktı.

Zile İlçe Tarım Müdürlüğü 2016 yılı başından itibaren atak yaparak çiftçiye yönelik çalışmalarını artırdı.  Bu güne kadar bünyesinde bu kadar çalışan bulunmasına rağmen;  Zile Tarımına ve çiftçisine yeteri kadar faydalı olmadığı gerekçesi ile suçlanan Zile İlçe Tarım müdürlüğü artık yaptığı çalışmalarla kendinden söz ettirir hale geldi.

 
 

 

Fatih İpek Yönetiminde ki Zile İlçe Tarım Müdürlüğü;  Süt, Besi,  Arıcılık, Tıbbi aromatik bitkiler, kaliteli fidan, bağcılık gibi konularında açtığı kurslar ve kadına yönelik meslek edindirme kursları ve benzer çalışmaları ile Zile’de tarıma yön vermeye başladı.

Bünyesinde 14 mühendis,  9 Veteriner hekim, 17 tekniker ve teknisyen, 7 memur ve 13 işçi barındıran Zile İlçe Müdürlüğü 2016 yılı başından itibaren yapığı çiftçiye yönelik eğitimler,  bilgilendirme toplantıları, paneller aracılığı ile faaliyetlerini daha da artırdı.

 
 

 

Geçen ay yaptığı Avrupa Birliğinin (IPARD)  Tarım desteklemeleri hakkındaki bilgilendirme toplantısından sonra, dün de  “Yağlı tohumlu Bitkiler Yetiştiriciliği” konulu bir panel düzenledi. Dinçerler Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu Salonlarında yapılan toplantıya çiftçilerin katılımı yüksek oldu.

GOP üniversitesinden Prof.Dr. Mehmet Ali Sakin’ın moderatörlüğünde yapılan toplantıya;  Prof.Dr. Güngör Yılmaz ile  Yrd. Doç.Dr. Ahmet Kınay.   Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünden; Şahin Gizlemci  ile Zile İlçe Tarım Müdürü Fatih İpek Panelist olarak katıldılar.

Toplantıda;  Ayçiçeği, Kanola, Aspir ve diğer sanayi tipi yağlı tohum bitkilerinin yetiştirilmesi hakkında bilgiler verildi.  Bu konuda Zile çiftçilerin daha iyi ve kaliteli ürün alabilmesi için yapılması gerekenler anlatıldı.

Panelin son bölümünde çiftçilere  söz verildi. Konu hakkındaki  düşünceleri soruldu. Talepleri dinlendi.  

 
 

 

Toplantıya katılan Tokat Valisi Cevdet Can ve GOP Üniversitesi Rektörü Mustafa Şahin ile  ilgili kurum yetkilileri çiftçilere her  konuda destek verileceklerini belirttiler.

Tokat Valisi Cevdet Can GOP Rektörü ile birlikte  Zile kaymakamlığı tarafından yaptırılan  doğal taşlar  teşhir mağazası inşaatını  ziyaret ettiler. Ankara Caddesi üzerinde Zile lisesinin köşesinde  yapılan binada  Zile’de çıkan doğal taşlardan imal edilen ve edilecek takılar sergilenecek ve satışı yapılacak.

Zile’de 6 çeşit doğal taş çıkıyor. Adeta bir şifa kaynağı bu taşlar  Zile Kaymakamı  Erdoğan Turan Ermiş’in  önder olup açtığı kurslarda  eğitilen Zileli kadınlar tarafında takı ve süs eşyası haline getiriliyor

 

 

Kaynak: (Hulusi Serezli) - Zile Sitesi Editör: Hulusi Serezli
Etiketler: Zile, İlçe, Tarım, Müdürlüğü, Atağa, Kalktı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı