Haber Detayı
18 Nisan 2019 - Perşembe 14:58 Bu haber 7694 kez okundu
 
ZİLE' DEN, MAMUŞA 'YA KÖPRÜ KURULDU
ZİLE' liler Her Yerde Var
- Haberi
ZİLE' DEN, MAMUŞA 'YA KÖPRÜ KURULDU

 

 

TOKAT ZİLEDEN /PRİZREN,MAMUŞAYA ULUSLAR ARASI KÜLTÜR KÖPRÜSÜ SEMPOZYUMU

 

Başkanlığını hemşerimiz Prof.Dr. Yaşar Özgök,’un yürüttüğü “Başkent Tokatlılar Derneği”  ile TİKA( Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı) -Zile ve  Mamuşa Belediyeleri ile  Yunus Emre Enstitüsü'nün katkılarıyla düzenlenen " Tokat Zile'den, Kosova Mamuşa'ya Uluslararası Kültür Köprüsü" sempozyum  yapıldı.

3 yıl önce Yard. Doçent Mehmet Yardımcı ve Ayşeğül Aran’ın gayreteri ile  kardeş şehir ilan edilen  Zile ve Mamuşa belediyelerini müştereken organize ettikleri  sempozyum  oldukça verimli geçti.

5 gün süren sempozyumda özellikle Zileli olan akademisyen ve sanatçının yanı sıra  pek çok da  bilim insanı katılarak bildiri sundular.

 16.  Yüzyılda  Zile’den Kosova’ya giden orayı vatan yapan Türk asıllı insanların   yaşadığı.  Mamuşa şehrinde düzenlenen sempozyuma; BAŞTEK Başkanı Prof.Dr. Yaşar Özgök, Prof. Dr. İbrahim Tüzer, Türk halk kültürü araştırmacısı yazar Yard. Doç. Mehmet yardımcı ve  Prof. Dr. Mustafa Çağlar büyük emek verdiler.

Mamuşa Belediye Başkanı Abdulhadi Krasniç, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat GOP Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, Zile Eski Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, Zileli İşadamı Cemalettin Dinçer, Prizren YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ Başkanı Dr. Mehmet Ülker ile Kosova'dan 7, Türkiye'den12 bilim adamı, akademisyen katıldığı. Paneller ve görüşmeler oldukça verimli geçti.