Haber Detayı
07 Aralık 2020 - Pazartesi 17:46 Bu haber 4232 kez okundu
 
DURMELİK SOKAĞI YAŞATALIM
Zile'nin İlk Öz Türkçe İsimli Sokağı
ZİLE HABERLERİ Haberi
DURMELİK  SOKAĞI YAŞATALIM

DÜRMELİK SOKAK

Zile'nin İlk Öz Türkçe İsimli Sokağı

 

Geçen gün Adliye yanındaki MNG kargoya gittim.  İlkokulu Altunyurt İlkokulunda okumuştum. Okula her gün bu sokaktan geçerek gelirdim.  Öğretmenlerimizin sokakla ilgili anlattığı güzel bir hikâye vardı. Hikâyeyi bilen herkes sokakta yürürken gururlu. Bir evliyanın kabri önünden geçiyormuşçasına saygılı olurdu.

 

Cumhuriyet Caddesinden “Durmelik Sokak’a girince hiç değişmediği okul yıllarımdaki hali ile durduğunu gördüm. Tek eksiği vardı. Bu tarihi sokağımızın isim levhasını göremedim. 

Öğretmenlerin anlattığı hikayesi aklıma geldi. Sanıyorum bugün Durmelik Sokağının hikayesini bilen çok az sayıda insan kalmıştır. 

 

Birkaç yıl sonra onlarda olmayacaklar. O anda  Zile’nin bu değerli sokağının hikayesinin unutulmaması için bir şeyler yapmaya karar verdim.

 

Bilgisi olabilecek kişileri aradım. Sonunda doğru bilgileri Değerli Dostum Bekir Altındal bana ulaştırdı.  Rahmetli Müftü Arif Kılıç’ın; Zile Çağıltı Dergisinde, 1961-1962 yıllarında yayınlanan Zile tarihinde yer alan “Durmelik Sokak” ile ilgili  bölümü gönderdi. Bilgiler net. Açık ve Abartısızdı.

 

Rahmetli Arif Kılıç konuyu O kadar güzel ve sade anlatmış ki noktasına ve virgülüne dokunmadan DURMELİK SOKAĞI ‘ın başına, bilgi ve belge olarak asılacak nitelikte idi. Arif Kılıç şöyle yazmıştı;

 

DÜRMELİK SOKAĞININ TARİHÇESİ

 

 1071 yılında Malazgirt Savaşı ile Anadolu’yu fetheden Selçuklu Sultanı Alparslan’ın komutanlarından ve Danişmend’liler Devleti’nin kurucusu Danişmend Ahmet Gazi 1073 yılında Zile’yi fethetmiştir.

 

 Zile’nin Danişmend Ahmet Gazi tarafından fethi Danişmendnâme’de de geçmektedir. Halk arasındaki söylentilere göre Melik Ahmet Gazi bu sokağın başına geldiği zaman “Dur Ya Melik!” denmiş; onun için buranın adı “Dur-Melik Sokağı” kalmıştır.

Böyle bir halk rivayeti var ise de bu sokağın 723 yılında ölen İlhanlıların ümerasından Arslan Bey’in kızı Dürrümelik Hanım’a nispet edilmektedir.

Her iki rivayet dikkate alındığında Dürmelik Sokak, Zile’nin Türkçe isim verilen ilk sokaklarından biridir.

(Kaynak: Müftü Arif Kılıç, Zile Tarihi, Çağıltı Dergisi 1961-1962) “

 

Şimdi Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Sağın’dan tüm hemşerilerimiz adına bu kısa bilgiyi Bir tabelaya veya mermere ya da daha uygun bir materyal üzerine yazdırarak Durmelik Sokağının başına Adliye Bahçesinin duvarına astırmalarını hemşerilerim adına rica ediyorum.

Kaynak: (Hulusi Serezli) - Zile Sitesi Editör: Hulusi Serezli
Etiketler: DURMELİK, , SOKAĞI, YAŞATALIM,
Yorumlar
Haber Yazılımı