Haber Detayı
15 Ekim 2018 - Pazartesi 21:32 Bu haber 6196 kez okundu
 
Dünya Kadın Çiftçiler Günü
ZİLE HABERLERİ Haberi
Dünya Kadın Çiftçiler Günü

Bugün "Dünya Kadın Çiftçiler günü". Bilmem ülkemizde çiftçi kadınlardan kaç tanesinin bu günden haberi vardır. Cefakar kadın çifçilerimizin bu gününü kutluyorum.
1985 yılı idi. Fransa'da tarım fuarına gitmiştim. Ziyaretçilerin çoğunluğunun kadınlardan oluştuğunu görünce hayretle sorup, Fransada tarım kadınların elindedir. Cevabını alınca; Tıpkı Türkiye'de ki gibi demiştim. Ancak arada bir fark vardı. Bizde asıl işi kadınlar yapıyor, ama ön planda erkekler görülürdü. Fransada iş de para da  kadınların elinde idi.

Maaalesef ülkemizde kadınlar asıl yükü çektikleri halde tarım alanında adları bile geçmiyor. Parayı ise erkek verirse alabiliyorlar. Türkiye'de yaklaşık 5 milyon 600 bin kişi tarımda çalışıyor. Bunun 47,5 kadarı olan 2 milyon 650 bini kadınlardan oluşuyor. Kadınların da 95i ücretsiz aile işçisi konumunda. Hiç bir sosyal güvenceleri yok. Aradan 33 sene geçti. Ülkemizde değişen bir şey olmadı. Kırsal kesimde yaşanan trajik olayların çoğunluğu kadınların sosyal güvencelerinin olmayışından kaynaklanıyor. Devletimiz bu sorunu daha geciktirmeden halletmeli.

 

Resim: Hulusi Serezli arşivinden "Zile'de Haşaş kozası çizen Kadınlar"  yıl 1962-Zile

 

 

Kaynak: Editör: Hulusi Serezli
Etiketler: Dünya, Kadın, Çiftçiler, Günü, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı