Haber Detayı
20 Ekim 2015 - Salı 14:18 Bu haber 8949 kez okundu
 
DERE BOĞAZI BARAJI İNŞAATI BAŞLADI
ELLİ YILLIK HAYAL GERÇEK OLUYOR
ZİLE HABERLERİ Haberi
DERE BOĞAZI BARAJI İNŞAATI BAŞLADI

Zile'nin susuzluk problemi kökten çözülüyor. 

 

Dere Boğazı  içme suyu barajı nihayet gerçekleşiyor. Zile’ye içme suyu temin edecek olan  barajın ihalesi yapıldı. Barajın yapılacağı Dere Boğazında Yünlü Köyü yakınlarıdaki  inşaat alanında  müteahhide yer teslimi yapıldı.

İhaleyi alan firma Yünlü köyü civarında kurduğu şantiye alanında inşaat çalışmalarına başladı. Elli yıldan beri hayal edilen, ancak belediye imkânlarını aştığı için hiç bir belediye başkanı tarafından gerçekleştirilemeyen, baraj Belediye Başkanı Lütfi Vidinel’in Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’ nu devreye sokması ve konuyu sıkı ve inatçı şekilde takip etmesi neticesinde nihayet hayata geçirildi.

 

Barajın Gövde Yüksekliği 53 Metre Olacak

 

Dere Boğazı mevkiinde Zile-Amasya karayolu üzerinde Yünlü köyü yakınlarında inşa edilecek olan barajın gövde yüksekliği 53 metre olacak. İnşaatının 3 yılda tamamlanması planlanan Dere Boğazı  barajı; Zile’nin 100 yıllık içme suyu ihtiyacını  karşılayacak  kapasitede olacak.  Zile’ye yılda 3.236 milyon m3 içme suyu sağlayacak.

Baraj ile Zile aradaki yükseklik farkı nedeni ile Barajdaki su Zile’ye masrafsız olarak  gelecektir.

Bu güne kadar Zile’nin içme suyunu Gezir, Karabayramözü gibi semtlere açtığı derin kuyulardan elektrik pompaları ile çekerek karşılyan Zile Belediyesi Barajın devreye girmesi ile oldukça rahatlayacak. Geçtiğimiz yıl yaşanan susuzluk  gibi sıkıntılar artık yaşanmayacak.

Dere Boğazı barajının devreye girmesi ile Zile Belediyesi yaptığı yıllık ortalama 1.500.000 lira civarındaki elektrik harcamasından da kurtulacak. Baraj belediye bütçesinde önemli tasarruf sağlanacak. Zileliler daha ucuz su kullanacak.  Sulanamayan bir kısım arazide suya kavuşacaktır.  

 

Baraj Zile'ye Pek Çok Değer Katacak

 

Zile Sitesi olarak tıpkı; Yapıldığı yıllarda Çubuk Barajının Ankara’ya kattığı değer gibi;  Dere Boğazı barajının da Zile’mize pek çok faydaları olacağına  inanıyoruz. Barajın içme suyundan  başka  ilave katkıları da olacaktır. Zile hemen yanında ve yakınında bir mesire yerine kavuşacaktır. Eski un değirmenleri dönmeye başlayacak iç ve dış turizm canlanacaktır.

Bu değerli eserin yapılmasına destek verenleri kutluyoruz. Belediye Başkanımız Sayın Lütfi Vidinel ’in şahsında başta Sayın Bakan Veysel Eroğlu ve Tokat Millet Vekili Zeyit Aslan olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz.

Barajın Zile’mize hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. 

 

 

Kaynak: (Hulusi Serezli) - Zile Sitesi Editör: Hulusi Serezli
Etiketler: DERE, BOĞAZI, BARAJI, İNŞAATI, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı