Haber Detayı
30 Mayıs 2017 - Salı 10:17 Bu haber 6201 kez okundu
 
Amasya'da Zile Konuşuldu
Amasya Üniversitesi tarafından yapılan Turizm ve istihdam Çalıştayı tamamlandı.
ZİLE HABERLERİ Haberi
Amasya'da Zile Konuşuldu

Amasya Üniversitesi tarafından yapılan Turizm ve istihdam Çalıştayı tamamlandı.

Hemşerimiz Mehmet Kocaman çalıştayda Zile'yi anlattı.


Avrupa Birliği projesi olarak yapılan çalıştay'da genelde istihdam sorunları, özelde ise TR83 Bölgesi olarak adlandırılan Amasya, Samsun, Çorum ve Tokat'taki turizm sorunları ve yapılan ve yapılması planlanan uygulamalar tartışıldı. 
Bu kapsamda çalıştaydan çıkan sonuç raporundan kısaca bahsetmek isterim. 
Amasya 90'lı yılların başında başladığı turizm yolculuğunda altyapı çalışmalarını önemli ölçüde tamamlamış durumdadır. Yalı boyu evleri butik konaklama yerleri ile, kral kaya mezarları , Ferhat Şirin kanalı ve bölgenin tarım ve meyve üretim merkezi olması ile önemli bir farkındalık yaratarak kültür turizmi ile dışarıdan, yakın il ve ilçelerden önemli sayılabilecek ziyaretçiyi alabilmektedirler.(2015 yılı rakamlarına göre bu sayı 467.000 civarında) .

Gelinen noktada Amasya'da yiyecek içecek sektörü canlılığını korumakta ama konaklama sektöründe uzun vadeli kalınmamaya bağlı olarak çeşitli sorunlar yaşanmakta ve özelliklede son birkaç yıldır yabancı turistin hiç gelmediğinden söz edilmekte. Bu durumlar için çeşitli öneriler ve planlar bu çalıştaydan çıkan sonuçlar kısmında yer aldı.
Bu sonuçlardan birisi ve bana göre ‘de en önemlisi Amasya turizmini daha etkin ve rantablı hale getirmenin yolu Tokat, Çorum başta olmak üzere TR83 bölgesi ile koordineli ortak çalışma yapmak tan geçiyor diye karar alınması olmuştur. Çünkü tek başına Amasya'daki destinasyon 2 gece gelen misafiri konaklamaya yetmiyor hatta öyle ki günübirlik dahi gezip gitmeniz mümkün. Tokat içinde, çorum içinde durum böyle . Bu bölgede Samsun artık hem yapılan yatırımlar ile hem de Karadeniz’e kıyısı olması hasebe ile bu 3 ilden ayrılmış tek başına destinasyon ve ticaret hayatı ile merkez olmuş durumda.

 

OTOBANDAN ÖNCEKİ SON İSTASYON...

Zile Amasya’ya yakınlığı nedeni ile (yaklaşık 60 km ve 1, 1,5 saat gibi bir sürede gidilebiliyor) Amasya'ya gelen tur otobüslerini rahatlıkla kendine çekebilir, daha sonra ballıca mağarası ardından Tokat şehir merkezi, sonrasında Karadeniz’e açılmak isteyen Niksar üzerinden Karadeniz’e, doğuya gitmek isteyende Erbaa üzerinden doğuya gidebilir. Zile'de Turizm anlamında yapılan eski ev restorasyonları, gastronomi ürünleri, Zile kalesi, köylerdeki kırsal yaşantı, inanç ve geleneksel uygulamalar birer turizm faaliyeti olabilecek konulardır. Yıllardır da bu konularda değişik fikirler öneriler yazılıp çizilmiştir.
Şu günlerde eski evlerin cephe giydirme ile restorasyonlarının yapılması bu anlamda önemli bir çalışmadır. Ama tek başına yetmeyecek durumdadır orada yaşayan hane halklarının da bu oluşuma destek vermesi en azından iç taraflarını da kendilerinin onarması, restorasyon sonrası sokağa ve Zile’ye nasıl katkı sağlarım diye projeler üretmesi de restorasyon kadar önemlidir. Nitekim Beypazarı eski evleri restore ettikten sonra her evde bir üretim atölyesi modeline dönüştürerek bir canlılığın oluşmasını sağlamıştır. Kimi ev makarna üretmiş, kimi ev Beypazarı kurusu kimi ev ise sanat icra etmiştir. Diğer taraftan Zile kalesinin restorasyonu ve çevre peyzaj düzenlemesinin hızlıca tamamlanması gerekir. Yakın çevrede şehir merkezinde ve tarihi olan başka bir kale yoktur. Yapma surlar ile insanlar başka yerde kale görmektedir. Oysaki Zile kalesi tarihi ve oluşumu ile orijinal bir kaledir. 2012 yılında Zile Belediyesi tarafından tescili alınan "Veni-Vidi-Vici " sözü dahi bu kaleyi anlatmaya Roma İmparatoru Sezar’ın tarihin en kısa mektubunu yazdığı Zile kalesine gelip görmeye yeterli olabilecek niteliktedir.
Kale içerisindeki müzenin açılması, kale ve çevresinin restorasyonlarının ve peyzaj düzenlemelerinin bitirilmesi, led aydınlatma ile ışıklandırılmalarının yapılması, Ve kale içerisindeki piknik yapma durumlarının bitirilmesi gerekir çünkü hiçbir tur ve kişi ızgara kokularının arasında gezinti yapmak istemez ve konu kültür turizmi ise bu kitlenin insanları bu durumdan son derece rahatsız olup bir anda her şeyi aleyhimize çevirmiş olabiliriz.

Diğer taraftan şehir içindeki tarihi ve kültürel yerlerin restorasyonun tamamlanması, kısa vadede LED aydınlatmalar ile görünürlük ve farkındalık düzeylerinin yükseltilmesi, Türkçe ve en az 2 farklı dilde (örneğin İngilizce ve Almanca ) tarihçe levhalarının yanı başında olması gerekir. Ayrıca halkın ve şehrin bu konuya inanması için bazı tedbirlerin alınması da uygun olacaktır. Örneğin ana cadde üzerinde yapılan binaların cephe kaplamalarının ahşap olması, işyeri tabelalarının da ahşap olarak yazılması, otobüs durakları ve diğer halkın yoğun olduğu yerlerde farkındalık yaratacak uygulamaların ahşap seçilmesi faydalı olacaktır. Köy festivalleri başta olmak üzere köy muhtarları ve dernek yöneticileri ile yapılacak görüşmeler neticesinde bu etkinliklerin en az 1 günün zile merkezde belirlenen festival alanında ve devamının kendi köyünde yapılması teşvik edilmelidir.

Zile'ye ait gastronomik ürünler çok yerde bulunmayacak kadar kendine özgü ve orijinal niteliktedir.
Başta beyaz Zile pekmezi, Zile kömesi, Zile leblebisi, olmak üzere bu ürünlerden mizansen işletmeler yaratıp gelen konuklara önce anlatılmalı, sonra yaptırılmalı, ve nihayetinde satılmalıdır. Nasıl ki Avanos'a gittiğinizde çamuru önünüze getirip sizin çömlek üretmeniz sağlanıyorsa Zile' de bunun gibi küçük butik atölyelerde Zile pekmezi, kömesi ve diğer ürünleri için aynısı yapılıp insanların burada vakit geçirmeleri sağlanabilir.
Bu konularda değişik fikirler ve görüşler dikkate alınmalıdır.

Zile bir hazinenin üzerinde durmakla beraber başta Zile'de yaşayanlar olmak üzere bu durumun farkına henüz tam anlamıyla varmış değiliz. Herkes birileri yapsın bende ondan faydalanayım düşüncesinde elini taşın altına koymaktan uzak durumda. Ve laf ile peynir gemisi yürümediği gibi, Zile'de bu anlayışla da Turizm gelişmiyor ve bir yere varamıyoruz.

Yazımın başında yazdığım gibi otobandan önceki son istasyona artık gelmiş bulunmaktayız. TUİK'in (Türkiye İstatistik Kurumu) her sene açıkladığı nüfus rakamlarına bakıldığında başlığın anlamı ortaya çıkmaktadır.

Zile Sitesi olarak Mehmet Kocaman Hocamıza teşekkür ederiz.  Umarız  Zile' yi yönetenlere  ışık tutar.

 

Kaynak: (Hulusi Serezli) - Zile Sitesi Editör: Mehmet Kocaman
Etiketler: Amasya'da, Zile, Konuşuldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı