Haber Detayı
22 Nisan 2015 - Çarşamba 18:06 Bu haber 5701 kez okundu
 
ZİLE’ ye MÜJDEMİZ VAR
Hulusi Serezli’nin mektubu ses getirdi. Peygamberimizin Hırkası Zile’ye Geliyor. Zile Panayırı Fuar, Veni–Vidi-Vici Sözleri Anıt Oluyor
ZİLE HABERLERİ Haberi
ZİLE’ ye MÜJDEMİZ VAR

Web sitemizin sahibi Hulusi Serezli’nin Tokat Valisi Cevdet Can’ a yazdığı mektup ses getirdi.

Bir Zile sevdalısı olan Hulusi Serezli 24.03.2015 tarihinde Vali Can’a mektup yazarak Zile’nin sosyal hayatı ile ilgili olarak önemli gördüğü üç konuda öneriler sundu. Hulusi Serezli’nin önerileri Vali Can tarafından olumlu bulundu. Pazartesi (20.04.2015)  günü Zile’ye gelen Tokat Valisi Cevdet Can Hulusi Serezli ile yüz,yüze görüştü. Bilgi aldı.

Konu ile yakından ilgilenen Tokat Valisi Cevdet Can, Zile Kaymakamı Nuri Özder, Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, Hulusi Serezli ile birlikte Zile’de  bir toplantı yaptı.

Hulusi Serezli toplantıya katılan Tokat Valisi Cevdet Can, Belediye Başkanı Lütfi Vidinel ile ilgililere  Zile’nin geleceği ve kalkınması için önemli gördüğü konular hakkında bilgi verdi. Önerdiği 3 konunun Zile’ ye ne gibi olumlu katkılar sağlayacağını anlattı.

Aziz Peygamberimizin Etnografya Müzesindeki Mübarek Hırkayı Şerifleri

Hulusi Serezli; Tokat Valisi Cevdet Can ile yaptıkları toplantıdan sonra web sitemize bilgi verdi.  Yaptığı görüşme ve yaptığı 3 öneriyi şöyle özetledi;

  1. Görüşmede Hulusi Serezli’nin üzerinde durduğu en çok önemli konu varlığı Zile’de pek az kişi tarafından bilinen. Aziz Peygamberimizin Hırka-ı Şerifleri oldu. Hulusi Serezli Vali Can, Lütfi Vidinel ve Kaymakam Nuri Özder’e Hırka-ı Şerifin hikâyesini anlattı. 25 yıldan beri bu konuda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Adı geçen Mübarek hırka Peygamberimizden torunu Hazreti Hüseyin’e, ondan da 16. göbekten torunu olan Beyazıt-ı Bestemi hazretleri vasıtası ile Zile’ye gelmişti. Halk arasında kısaca Beyazıbestan diye adlandırılan külliyede muhafaza edilirken Zile’den götürülen Hırka-ı Şerif şu anda Ankara’da Etnografya Müzesi depolarında bulunuyor.

Hulusi Serezli; Toplantıda “Mübarek Hırkanın varlığını bilen çok az kişi kaldık. Bizler de gidince unutulacak. Sahip çıkan olmayacak. Bunun büyük vebali var. Zile’den giden hırkanın tıpkı bir eşi olan, ramazanda ziyarete açılan İstanbul Hırkayı Şerif Camisinde ki hırkaya halkın gösterdiği büyük ilgiyi gördükçe içim sızlıyor. Hırka-ı Şerif bize geri getirilmeli, ait olduğu yere yani; Beyazıt-ı Bestami (Şeyh Ethem Çelebi) Cami ve Türbesine konulmalıdır. Halkın ziyaretine açılmalıdır. Mübarek Hırka gittikten sonra Zile’de bet, bereket kayboldu. Şehir her geçen gün geriledi. O mübarek Zile’ye gelince eski parlak günler de geri gelecektir. Turizm merkezi olmaya hazırlanan şehrimizde İnanç turizmi ön plana geçecektir. Ben buna inanıyorum. Dedi.

 

  1. Zile’nin önemli bir etkinliği olan Asırlık Panayırın artık fonksiyonunu yitirdiğini, günün şartlarına uyarlanması gerektiğini Vali Can’a anlatan Hulusi Serezli  “Tokat’ta 3 yıldır Tarım Fuarı yapılıyor. Hiç ilgi görmüyor. Çünkü yeri yanlış seçildi.  Fuarın yeri Zile olmalı idi. Tokat Fuarı iptal edilerek asırlardır yapıldığı yere: yani Zile’ye taşınmalıdır. Bunun için Fuarcı şirketler ile görüşülüp programlarına aldırılmalı. Panayır profesyoneller tarafından organize edilen bir TARIM FUARI haline getirilmelidir. Dedi
  2. Hulusi Serezli’nin Tokat Valisi Cevdet Can’a sunduğu 3. Öneri ise; Zile kalesine çıkışına Sezar’ın ünlü Veni, Vidi, Vici sözleri yazılı  görkemli bir anıt yapılması oldu. Gelen turistlere mil taşlarını gösteriyoruz. Bu inandırıcı olmuyor.”  Oysaki; Ünlü Roma Tarihçisi David H. French Sezar’ın  kazandığı büyük zaferden sonra Zile’de üzerinde veni, vidi, vici sözleri yazılı büyük bir anıt diktirdiği söylüyor. Anıt zaman içinde yok olmuş. Ancak veni, vidi,vici sözleri kalmış. Belediyemiz bu sözlerin kullanım hakkını aldı. Şimdi yapılacak anıt ile bunu tescil ettirmemiz lazım.  Bu anıtı muhakkak  dikilmeliyiz. Dedi

 

Toplantı sonunda Hulusi Serezli tarafından sunulan üç teklif de olumlu görüldü. Tokat Valiliği ve Zile Belediye Başkanlığı tarafından birlikte koordine edilerek hemen hayata geçirilmesi için konusunda mutabakata varıldı. İlgili yerler talimatlar verildi. Tokat Valisi Cevdet Can Konuların bizzat takipçisi olacağını belirtti.

Zile Sitesi olarak şehrimiz için hayati öneme sahip bu üç konunun hayata geçirilmesi için atılan adımları memnuniyetle karşılıyor, şimdiden hayırlı olmasını diliyoruz. Gelişmeleri yakından takip ederek sizleri haberdar edeceğiz. 

Web Sitemizin sahibi Hulusi Serezli ‘nin Tokat Valisi Cevdet Can’a yazdığı mektubu aşağıda aynen yayınlıyoruz.

---------------------------------------------------------------------------

Sayın Cevdet Can

Tokat Valisi

 

Sizi Ticaret Odası vergi ödül töreni dolayısı ile tanıdım. Zile’nin en eski ticari kuruluşlarından olan şirketimiz bugün 92 yaşında. Bu güne kadar Zile’yi ilgilendiren tüm sosyal konular içinde yer aldım. 73 yaşındayım. 10 yıldan beri yayında olan  ”www.zilesitesi.com” isimli web sitemde konu ile ilgili bazı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Toplantıda ki Zile Panayırı ile ilgili sözlerinizden etkilenerek bu mektubu yazıyorum. Zile’yi ilgilendiren böyle bir konuda bir valinin ilk defa ilgilendiğine ilk defa şahit oldum.

Şu anda ortalama bir şehrin semt pazarı durumuna gelmiş olan Asırlık Zile Panayırının ilgilerinizle eski parlak günlerine kavuşabileceğine inanıyorum. Bu güne kadar panayıra gereken önem verilmedi. Aslında ilgilenen olmadı. Oysaki İzmir Fuarı yok iken; Zile Panayırı. Kırkpınar yok iken; Zile güreşleri. Veliefendi yok iken; Zile At yarışları vardı. Bu söz ve benzeri örnekler çoğaltılabilir. Zaten siz gerçeği görmüşsünüz.

Tokat’ta 3 defa Tarım Fuarı yapıldı. 2013 yılında dünyanın masrafını yaparak biz de katıldık. Katıldığımıza pişman olduk. Fuar ilgi görmedi. Bu yıl da ayni oldu.  Nedeni Tokat’ın coğrafi konum bakımından Fuar için uygun olmamasıdır. Fuar Zile’de olmalıydı. Zile panayırının asırlardır süregelmesinin nedeni araştırılmamış, her zamanki ” Suyun başında biz varız, bizim olmalı” alışkanlığı ile yılların birikimi boşa verilmiştir.

Zile Panayırı için öncelikle; sosyal aktivitelerinde yapılacağı özel bir fuar sergi ve alanı yapılmalıdır. Fuar mahalle aralarından kurtarılmalı, Bu alan yıllar içinde halkın yararlanacağı, nefes alacağı sosyal tesislerle donatılmalıdır.

Sayın Valim,

Dikkatinizi çekmek istediğim diğer konu da; Tekkeler ve Zaviyeler Kanunu çıkınca Zile’den götürülen Aziz Peygamberimizin Mübarek Hırka-ı Şerifleri ile ilgilidir. Peygamberimizden 16. Göbekten torunu Beyazıt- ı Bestami hazretlerine, ondan Zile’de meftun torunu Şeyh Ethem Çelebi’ye intikal eden,  külliyesinde muhafaza edilirken, Zile’den götürülen Mübarek hırkanın tekrar Zile‘ye getirilerek ait olduğu yere iade edilmesi ile ilgilidir.

Bu konuda derin bilgiye sahip olan babamın yaşayıp anlattıklarından etkilenerek yıllarca Hırka-ı Şerif’in izini sürdüm. Kimsenin varlığından haberi olmadığı mübareği. Ankara’da Etnografya müzesinde buldum. İstanbul’daki Hırka-ı Şerif Camisinde ki ile ayni olduğunu gördüm.  Ramazan aylarında Hırka-ı Şerif Camisinde yaşanan görüntüleri gördükçe ilgisizlik içimi yakıyor. 20 yıldır yöneticilere yalvardım. İlgilerini bekledim. Başaramadım. Bu gün Zile’nin küçülüp, köhneleşmesini bu mübareğin yokluğuna yoruyorum.

Her ne kadar kısa kesmeye çalışsam da konular uzun sizin vaktiniz az. Şehrime duyduğun sevgi nedeni ile bir de size duyurmak istedim. İlgi duyarsanız. Bilgi ve birikimimi aktarmak amacı ile her zaman emrinize amade olduğumu belirtir. Saygılarımı arz ederim. 24.03.2015

Hulusi SEREZLİ

Kaynak: Editör: Hulusi Serezli
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı